;
آخرین اخبار

نخست وزیر هند و رییس‌جمهوری روسیه گفت و گو کردند

[ad_1]

به گزارش برنا، عبدالقهار بلخی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان روز سه شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری یونهاپ این اظهارات را مطرح کرد و از سئول خواست تا روابط “صمیمی” خود را با این کشور “مملو از منابع معدنی بکر” حفظ کند.

این اولین مصاحبه ای است که یک مقام طالبان با یک رسانه کره جنوبی از زمان تصرف افغانستان توسط این گروه انجام داده است.

بلخی گفت: ما امیدواریم نه تنها توسط کره جنوبی، بلکه در کل جهان به عنوان دولت قانونی افغانستان شناخته شویم.

این مقام فرهنگی طالبان افزود که این موضع رسمی امارت اسلامی افغانستان است همان نامی که طالبان در زمان حکومت بر کشور در دهه ۱۹۹۰ استفاده می کردند.

وی به همکاری اقتصادی طالبان با کره جنوبی ابراز امیدواری کرد و گفت: افغانستان مملو از منابع معدنی استفاده نشده است کره جنوبی به عنوان تولید کننده پیشرو در زمینه لوازم الکترونیکی در جهان می تواند بر اساس منافع متقابل با کشور ما همکاری کند، جایی که ما همچنین می توانیم به عنوان یک کریدور اقتصادی که کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی را به هم متصل می کند عمل کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال که آیا رهبران طالبان می خواهند در آینده برای گفت و گو با سیاستمداران و تجار کره ای به سئول سفر کنند، اظهار امیدواری کرد و گفت: بله، ما کاملاً مایل به دیدار با رهبران و تجار کره ای هستیم و روابط اقتصادی و مردمی بین مردم و کشورها را تقویت می کنیم.

یونهاپ می گوید سخنان بلخی در حالی بیان شد که کره ای ها هنوز خاطرات تلخی از حمله مرگبار طالبان به سرباز کره ای در سال ۲۰۰۷ و کشته شدن دو نفر از ۲۳ کره ای ربوده شده در مأموریت کلیسای کره در افغانستان در همان سال دارند.

اما این مقام طالبان بر ضرورت “نگاه به آینده” تأکید کرد و گفت: کشور ما توسط نیروهای خارجی اشغال شد و ما مجبور شدیم از حق تعیین سرنوشت خود دفاع کنیم این یک فوریت است که ما به آینده نگاه کنیم و در گذشته زندگی نکنیم.

بلخی در مورد اصل سئول مبنی بر تعامل با کشورهایی که به حقوق بشر و هنجارهای جهانی بین المللی پایبند است، ادعا کرد که طالبان “بی چون و چرا” اعلام کرده است که “حقوق جهانی همه انسانها را در چارچوب قوانین اسلامی” محترم شمرده و از آن محافظت می کند.  

این مقام مسئول با اشاره به افزایش نگرانی ها از انتقام احتمالی طالبان برای افغان هایی که با آمریکا و شرکای آن متحد شده اند، تاکید کرد که گروه وی “عفو عمومی برای مردم” صادر کرده است.

لینک منبع

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا