;

نمایشنامه‌نویس برنده پولیتزر درگذشت

اجتماع > اجتماعی – سام شپارد، نمایشنامه‌نویس پیشروی آمریکایی و بازیگر نامزد اسکار شامگاه پنجشنبه در منزل مسکونی خود در کنتاکی از دنیا رفت.

او هنگام مرگ ۷۳سال داشت و در سال‌های پایانی عمر از یک بیماری پیشرفته عصبی موسوم به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک رنج می‌برد. به گزارش همشهری، این خبر شامگاه دوشنبه یعنی ۴روز پس از مرگ شپارد اعلام شد. او که سال ۱۹۷۹برای نوشتن نمایشنامه «کودک مدفون» جایزه پولیتزر را برده بود، در نگارش فیلمنامه «پاریس- تگزاس» ویم وندرس هم مشارکت داشت.

از جمله مهم‌ترین فیلم‌های شپارد در مقام بازیگر، نویسنده و کارگردان می‌توان «چیزهای درست»، «بلک‌تورن»، «حماقت برای عشق»، «مگنولیاهای فولادی» و «پرونده پلیکان» را نام برد. بسیاری از منتقدان، شپارد را از هیجان‌انگیزترین نویسندگان تئاتر آمریکا می‌دانستند و در ۱۹۸۰ او را پس از تنسی ویلیامز در رده دوم بهترین نمایشنامه‌نویسان تاریخ قرار دادند.

این چهره نامدار و محبوب نخستین‌بار در سال ۱۹۶۴با اجرای یکی از نمایشنامه‌هایش در نیویورک شناخته شد و پس از آن همواره در ردیف پرکارترین و مهم‌ترین نویسندگان و چهره‌های هنر آمریکا به‌ویژه تئاتر و بازیگری قرار داشت. او از انگشت‌شمار هنرمندان آمریکایی یا حتی تنها غول ادبیات بود که می‌توانست یک فیلمنامه برای پروژه‌ای بنویسد و همزمان در نقش اصلی یک فیلم عاشقانه بازی کند.

شپارد در ۱۹۸۳برای «مردان واقعی» فیلیپ کافمن نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد و ازجمله کتاب‌هایش در ایران می‌توان به مجموعه‌داستان «خواب خوب بهشت» اشاره کرد که به انتخاب و ترجمه امیرمهدی حقیقت از سوی نشر ماهی منتشر و روانه بازار شده است.

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا