;
آخرین اخبار

نمکی: دلم نمی‌خواست وزیر بهداشت شوم- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ سعید نمکی در مراسمی که بعداز ظهر امروز به مناسبت تقدیر از خدمات او برگزار شد؛ اظهار داشت: خدمت عزیزانی که عزیزانشان را در بیماری کرونا از دست دادند تسلیت می‌گویم. من نیازمند جلسه تودیع نیستم زیرا به عنوان سرباز کوچک نظام سلامت مبنای وداع با این نظام را ندارم و هر ساعتی از شبانه روز وزیر بهداشت اراده کنند در خدمت خواهم بود. من لایق تکریم و قدردانی نیستم و باید از کادر سلامت تقدیر شود.  

وی ادامه داد: به عنوان نماینده خدمتگزاران نظام سلامت به این مراسم آمده‌ام. وقتی نام دکتر عین اللهی آمد، به معاون خود (موهبتی) زنگ می‌زدم و می‌گفتم با روابطی که در مجلس دارید تمام امکانات را به کار بگیرید تا برای ایشان رای اعتماد بالایی فراهم کنید زیرا می‌دانستم ایشان بوی معطر جبهه های دفاع مقدس را با خود دارند. ایشان را به نیک نفسی قبول داشتم و بسیار مشتاق بودم که از خدمت این عزیز در کنار خودم استفاده کنم اما به دلایلی مقدور نشد.

نمکی گفت: من دلم نمی‌خواست وزیر بهداشت شوم. ما‌ه‌ها بود که در سازمان برنامه قسمت عمده بودجه کشور را مدیریت می‌کردیم تا این‌که کار بالا گرفت و به این ساختمان آمدم. از خدا می‌خواستم گرفتار این ساختمان نشوم.  من امروز نمی‌خواهم گزارش کار بدهم زیرا هر قدمی که برمیداریم در برگ برگ تاریخ سرزمین ثبت می شود و نیاز به ویترین آرایی نیست اما معاونین ارجمند و رؤسای دانشگاه‌ها تلاش فراوان کردند. ما در سازمان غذا و دارو با یک مافیای شکم گنده و دهن باز روبرو بودیم که برای ما از بین بردن ریشه های آن هزینه‌های زیادی داشت.

نمکی ادامه داد: یکی از جاهایی که می‌تواند حیثیت وزیر را مخدوش کند همین نقطه تاریکی است که متاسفانه سال‌ها توسط جریان‌های خاص مدیریت می‌شد. ترکش بسیاری تحمل کردیم تا توانستیم  واردات دارو را ٣ درصد کم و تولید داخل را ٩٢ درصد افزایش دهیم. در سال ٩٩ که سال کرونا بود، یک میلیارد و ٢ میلیون یورو کمتر از سال آرام ٩٧ هزینه ارزی داشتیم و این هنر پاکدستان بود که به تولید داخل بها دادند. خیلی برای این بچه‌ها غصه می‌خورم، وقتی کسی در کسوت دفاع از بیت‌المال میگوید، اما همان زمان ۶ ماه در سال فقط ۹۵۰ میلیارد تومان بیت‌المال رفته بود برای داروهایی که ۵ تا ۱۵ تولید کننده داخل داشت آن هم با قیمت ۵ تا ۱۰ برابر، دوستان از بیرون از کشور وارد کرده بودند.

وی افزود: در طول ۶ ماه اول شیوع کرونا تمام مایحتاج را در داخل کشور ساختیم و اگر این دیدگاه نبود امکان این نبود که راه را بر واردات ویرانگر ببندیم. همین یک دستاورد برای این وزارتخانه کافی است و خداوند توفیق داد در سخت ترین ایام این مملکت کنار مردم باشیم. سیل گسترده در ۲۵ استان آمد و لاشه‌های فراوان حیوانات به جا ماند؛ اما همکاران بهداشت نگذاشتند یک مورد اپیدمی پیش بیاید و این افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از آن زلزله آمد و بعد گرفتار H1N1 شدیم.

وی با تاکید بر اینکه دوران کرونا ایام سختی بود، اظهار کرد: کرونا به ما آموخت همدلی و وفاق دفاع مقدس را نگه داریم که ابزار کارآمدی است و ما آن را با دوستان بسیج در طرح شهید سلیمانی تجربه کردیم. خیلی ها به من گفتند فلان تاریخ کار ویروس تمام است اما من به عنوان ایمونولوژیست گفتم که موجودی پا به عرصه آفرینش گذاشته که بشریت سالها باید با آن دست و پنجه نرم کند. من همان زمان که کرونا به ایران آمد گفتم خود را برای هجمه بزرگ آماده کنید. کرونا به ما یاد داد که نگاهمان به بیرون نباشد که خبری نیست و سازمان عریض و طویل بهداشت جهانی و دیگران به ما کمکی نخواهند کرد. هواپیمایی که ماسک و گان خریده بودیم به کشور نرسید که هنوز بغض گلوی من را می گیرد که مدافعان سلامت ما در روزهای اول بی‌دفاع بودند و ساعت دو شب با من تماس گرفتند که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها نگذاشتند هواپیما بیاید و خودمان در عرض چند روز از وارد کننده این تجهیزات به تولید کننده تبدیل شدیم.

نمکی گفت: کرونا به ما آموخت که سرمایه گذاری در بخش سلامت اولویت‌دار ترین سرمایه گذاری است. گرچه مدارس مهم هستند اما تعطیلی آنها اوضاع کشور را به هم نریخت اما اگر ما یک تخت کم می‌آوردیم همه جا بهم می ریخت. همه دورکاری کردند اما مدافعان سلامت پا بیرون نگذاشتند و ۱۸ ماه تمام خدمت کردند و نشان دادند که اگر نباشند محوریت دچار اشکال می‌شود. کرونا درس‌های دیگری هم در پساکرونا به ما خواهد آموخت. دوران سخت کرونا به ما و جهان خواهد آموخت که شیوه مدیریت باید دگرگون شود و عدالت در سلامت باید در اندیشه سیاستگذاران قوام پیدا کند.

وی یادآور شد: گلایه هم داریم از آنهایی که ما را تنها گذاشتند و جا خالی دادند و ما را سیبل کردند تا خود در سایه تماشاگر باشند و ما آنها را به خدا می‌سپاریم. البته اکنون روزنگار کرونا را قلم می‌زنم تا مردم بدانند مرد و نامرد کیست و بفهمند مسئولیت وزارت بهداشت چه بود و مسئولیت دیگران که برایش خلق موج کردند چه بود. آنهایی که این که وزارت بهداشت را ته رودخانه رها کردند تا جنازه جمع کند چه کسانی هستند و افرادی که بال بال زدند که بودند و اصلا واکسن را چه کسی باید وارد می‌کرد؟ و چرا وارد نکرد؟ کجای دنیا وزیر بهداشت واکسن وارد می‌کند؟ از دکتر عین‌اللهی خواستم که او زیر بار این حرف نرود، کار وزارت بهداشت تلقیح واکسن است. شما باید طلبکار باشید و نه بدهکار.

نمکی اظهار کرد: عزیزان من غصه نخورید از بی‌مهری‌ها. حق دارید که ناراحت باشید که بعد از ۱۸ ماه تلاش شبانه روزی، از پشت و ناجوانمردانه خنجر بخورید اما بدانید که تاریخ این سرزمین بهترین گواه نامردی و ناجوانمردی است.

انتهای پیام/لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

دکمه بازگشت به بالا