;
آخرین اخبار

نمی خواهیم‌ محل تسویه حساب شرق و غرب باشیم/ از افراد شایسته هر دو جناح استفاده خواهم کرد

به گزارش برنا، محسن رضایی در پاسخ به چرایی وارد شدن به رقابت‌ها برای بار سوم گفت، من بار سوم است که وارد رقابت انتخابات ریاست جمهوری می‌شوم و دلیلش این است که برنامه های دقیق و اجرایی برای تقویت دموکراسی و رشد اقتصادی  دارم و معتقدم کشور ما برای پیشرفت این دو نیاز به مانع زدایی دارد.

رضایی در پاسخ به این سوال که “در مناظره گفتید نفوذی‌هایی آمده‌اند، منظورتان از نفوذی‌ها چه کسانی هستند”، گفت: در منطقه غرب آسیا کسانی نفوذ کرده‌اند و دارند دخالت می‌کنند. الان نفوذی‌های وابسته به قدرت‌های غربی زمینه را فراهم دیده‌اند که نفوذ کنند. ما می‌خواهیم دست اینها را که قصد دارند بر سیاست داخلی ما تأثیر بگذارند قطع کنیم.‌ شما در دوره ترامپ دیدید که دموکرات‌ها گفتند که روس‌ها در انتخابات دخالت کرده‌اند.

مجری المیادین پرسید: “بر کسی پوشیده نیست که اصولگرایان و اصلاح‌طلبان دچار اختلاف هستند. آیا این اختلافات به حدی است که ایجاد خطر برای ثبات باشد؟”، رضایی گفت: قدرت، باید اصلاح شود. نیازمند اصلاح از درون قدرت هستیم. ترمیم روابط دو جریان اصلاحات و اصولگرایی یکی از برنامه‌های من است. ادبیات و ایده‌های سازنده دو طرف را تقویت می‌کنیم. اگر دولت تشکیل بدهم، از افراد شایسته هر دو جناح استفاده خواهم کرد. من خودم را کشور و رشد و شکوفایی ایران می‌دانم. سعی میکنم دولت من از شایستگان تشکیل شود. البته دولت را ائتلافی نمی‌نامم. من به هیچ کس سهم‌ سیاسی شخصی نمی‌دهم. دولت من دولت مردم یا دولت شایستگان خواهد بود.

مجری از برنامه تحول اقتصادی پرسید و رضایی توضیح داد: من یک مدل از توسعه را اشاره کردم که بخش اول آن این است که ایران بدون فقیر باشد. بخش دوم آبادانی شهرهاست به طوری که همه جاها شکوفا شود. من قصد دارم به زنان خانه‌دار حقوق پرداخت کنم. قصد دارم شهرهای ایران را به مراکز اقتصادی و رفاهی تبدیل کنم.

رضایی در پاسخ به این سوال که آیا این برنامه ها، شدنی است، گفت: من یک اقتصاددان هستم. الان مبالغ زیادی به شکل پنهان در حال توزیع است اما عادلانه نیست زیرا الان هر چقدر ثروتمند باشید، در الگوی فعلی توزیع بیشتر بهره‌مند می‌شوید. الگوی توزیع بارانه های پنهان باید تغییر کند تا ایران بدون فقیر شکل بگیرد.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره وعده خودش درباره تقویت ریال در مقابل دلار  گفت: پول قوی‌، پولی است که به شکل وسیع در تجارت استفاده شود. در منطقه ما بعد از دلار و یورو، دِرهم بیشتر استفاده می‌شود. پول ملی که در صرافی‌ها استفاده می‌شود، ناشی از تولید نیست ناشی از نفت است. پول ملی ایران با تقویت تولید و تقویت تجارت و دیپلماسی اقتصادی، قوی می شود.

رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه از اشتباهات دولتهای قبل جلوگیری می شود، گفت: ایران نظام سیاسی جدیدی بعد از صد و بیست سال پیدا کرد. با این حال این نظام جدید هنوز در حوزه اقتصاد به نتیجه نرسیده است. ما در برخی حوزه‌ها در منطقه اول هستیم اما در اقتصاد نه. ما نیازمند شیوه‌های جدید هستیم. اگر اندیشه‌ دولتها جدید و علمی نباشد، روز به روز ارزش پول کمتر می‌شود و گرانی و بیکاری نیز افزایش می یابد.

رضایی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا آقای رئیسی رقیب شماست گفت، همه کاندیداها رقیب من هستند چون من مستقل وارد شده‌ام. برخی تلاش کردند برخی نیروهای انقلابی را کنار بزنند. باید با عقل جمعی حرکت کنیم. دولت ما دولتی است که از عقل جمعی استفاده خواهد کرد.

مجری پرسید یعنی شما تا آخر در انتخابات هستید و آنطور که گفته می‌شود برخی نامزدهای اصولگرا انصراف نمی‌دهند، رضایی پاسخ داد: نه نه. سرباز وطن عقب‌نشینی نمی‌کند. من تا لحظه آخر هستم.

مجری در خصوص انصراف نامزدهای دیگر پرسید و رضایی گفت: نامزدهای دیگر، خودشان تصمیم میگیرند که بمانند یا انصراف دهند.

المیادین درباره انتقادات کاندیداها از عملکرد دولت روحانی پرسید و رضایی گفت: من وضعیت فعلی را فقط نتیجه عملکرد دولت روحانی نمی‌دانم بلکه مجالس و دولت‌های قبل همه در این وضعیت شریک هستند. الان همه کاندیداها از دولت فعلی انتقاد می‌کنند. حتی آقای همتی که خودش عضو این دولت بوده میگوید با آقای روحانی مشکل دارد. طبیعی است که در هر انتخابات، نامزدهای جدید از دولت قبل انتقاد کنند.

رضایی در پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان تا این لحظه متحد نشده‌اند، گفت باید این را از خودشان پرسید. من گفتم که مستقل وارد انتخابات شده‌ام و من از جریان انقلابی هستم.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای و رابطه با غرب، تأکید کرد: روابط ایران با غرب باید بر اساس عملکردها و اقدامات باشد. تا مسئله هسته‌ای و رفع تحریم‌ها حل نشود، رابطه با آمریکا در کار نخواهد بود. اگر طرف غربی به تعهداتش عمل نکند ممکن است ایران بالاتر از شصت درصد هم اورانیوم را غنی‌سازی کند. امریکاییها وقتی ببینند که ایران با وجود تحریم‌ها همچنان پیشرفت می‌کند، مجبور می‌شوند که با ما مذاکره کنند. دولت من هیچ تغییری را در برجام نمی‌پذیرد.

رضایی در خصوص روابط با همسایگان گفت، برخی دولت‌های قبلی در ایران، در روابط با همسایگان دچار اشتباهاتی شده‌اند. من قصد دارم بنای منظومه جدیدی در روابط با کشورهای همسایه بگذارم که بر اساس صلح و احترام است. یکی از محورهای سیاست‌های ما حُسن همجواری است و به سوی تقویت وحدت و کاهش تنش با همسایگان حرکت خواهم کرد.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره رژیم صهیونیستی و تهدیداتش گفت، من به حضور و مداخلات نفوذی‌های اسرائیل در داخل ایران پایان خواهم داد. دولت ما فضای امن خوبی حاکم می‌کند که مانع کار جاسوس‌ها شود.

رضایی درخصوص توازن در سیاست خارجی گفت: سیاست خارجی ما توازن بین شرق و غرب است. تجارب تاریخی ثابت کرده که سیاست یکطرفه به سمت شرق یا غرب، به نتیجه نمی‌رسد. ما نمی‌خواهیم محل تسویه حساب شرق و غرب یا آمریکا و انگلیس باشیم. ما دنبال توازن در سیاست خارجی هستیم. لذا از هر تجربه‌ای در این خصوص استفاده می‌کنیم.

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا