نوزادی که به ۱۱ سال انتظار خانواده‌ی مدافع حرم پایان داد

نوزادی که به 11 سال انتظار خانواده‌ی مدافع حرم پایان دادبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، نوزاد «سید محمد» نام دارد و پس از ۱۱ سال انتظار، شور و امید به زندگی را به کانون گرم خانواده‌ی خود برد. پدر این نوزاد از مدافعان حرم است و عموی او نیز در دفاع از حرم‌های اهل بیت علیهم‌السلام به شهادت رسیده است. تمامی هزینه‌های درمان و زایمان این زوج توسط بنیاد برکت پرداخت شده است. «سید محمد» چهاردهمین نوزاد طرح برکت خانواده در استان خوزستان است.

از جمله فعالیت‌های عام‌المنفعه‌ی بنیاد برکت که با تأکید رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در حوزه‌ی پزشکی و سلامت انجام می‌شود، اجرای طرح «برکت خانواده» برای پوشش هزینه‌های درمان ناباروری زوج‌های نابارور در روستاها و مناطق محروم کشور است. براساس این طرح، تاکنون ۷۸۲۱ زوج نابارور در مناطق محروم کشور شناسایی شده‌اند، برای ۵۱۷۴ مورد از آن‌ها در بنیاد برکت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرونده تشکیل شده و از این تعداد برای ۲۸۱۸ زوج، برای طی مراحل تشخیص و درمان و مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد، معرفی‌نامه صادر شده است. تاکنون برای ۱۳۱۱ زوج نیز خدمات تشخیصی و درمانی انجام شده و از بین این زوج‌ها، ۱۶۸ نتیجه‌ی مثبت باروری تحقق یافته است. با تولد «سید محمد» در منطقه‌ی محروم آغاجاری خوزستان، تعداد نوزادهای به دنیا آمده‌ی «طرح برکت خانواده» به عدد ۶۵ رسید.

بنیاد برکت برای ارایه‌ی خدمات تشخیصی و درمانی به زوج‌های نابارور مناطق محروم، با ۱۳ مرکز درمانی قرارداد امضا کرده و زوج‌های شناسایی شده را به این مراکز معرفی می‌کند.

وظیفه‌ی شناسایی و معرفی زوج‌های نابارور به مراکز درمانی طرف قرارداد را کارگروه مشترک بنیاد برکت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌دهد.

ملاک انتخاب زوج‌ها برای درمان ناباروری از طریق این طرح، ساکن بودن در مناطق محروم به ویژه در روستاها، زوج‌ها در محدوده‌‌ی سنی بین ۲۰ تا ۴۰ سال باشند، باید حداقل یک سال از ازدواج‌ زوج‌ها برای درمان ناباروری گذشته باشد و در آخر هم زوج‌هایی در اولویت درمان قرار می‌گیرند که قبلاً اقدامی برای درمان نکرده باشند یا درمان خود را نیمه‌کاره رها کرده باشند.

تاکنون در سراسر کشور ۶۵ نوزاد با حمایت‌های بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و در جریان «طرح برکت خانواده»، در مناطق محروم کشور متولد شده‌اند.

انتهای پیام/ 

منبع: خبرگزاری میزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا