هر روز به کیسه های پلاستیکی «نه» بگوییم

به گزارش خبرنگار مهر، فعالان محیط زیست به مناسبت گرامیداشت روز جهانی بدون کیسه های پلاستیکی (۲۱تیرماه) و برای فرهنگسازی در اکثر نقاط کشور برنامه هایی را تدارک دیدند.

موسسه محافطان طبیعت اراک کارگاه نقاشی و ساخت کیسه های پارچه ای توسط کودکان با موضوع طبیعت و محیط زیست را در کانون پرورش فکری برگزار کرد.در بجنورد  به مناسبت گرامیداشت روز بدون کیسه های پلاستیکی و ترویج فرهنگ مصرف توسط انجمن مهربخش سبز، در محل خانه فرهنگ بجنورد کیسه های پارچه ای عرضه شد. همچنین این انجمن در جلسه استانی صیانت حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی به واسطه نشر و بازنشر پیام های آموزش شهروندی حضور داشت.در لرستان انجمن مردم نهاد سبز اندیشان لرستان با حضور بانوان و همراهی نیروهای منابع طبیعی در عملیات اطفا حریق منطقه تنگه شبیخون خرم اباد و کنترل خط آتش شرکت کردند.  آبیاری کامل نهال‌های سایت آزاد صخره‌نوردی با همکاری آتش‌نشانی خرم‌آباد نیز بخش دیگری از فعالیت‌های این انجمن بود.موسسه حامیان طبیعت پاک در شیراز نیز با همکاری کودکان و در راستای فرهنگ سازی استفاده کمتر از کیسه پلاستیکی، کیسه های پارچه ای به رهگذران هدیه داد.


سبز اندیشان طبیعت تالش با شعار «همراه با طبیعت، همگام با سلامتی» با طبیعت گردی مسئولانه خود همراه طبیعت شدند و در مسیر آبشار لوشکی زباله های رها شده را جمع آوری کرده و زیبایی دوباره را به این طبیعت بکر هدیه دادند.در سروستان فارس نیز کاشت بذر بادام کوهی و کنار به عنوان گونه کم آب سازگار با طبیعت و جوانه زدن آنها و آبیاری برای کاشت در سال آینده توسط گروه عاشقان طبیعت شهرستان سروستان انجام شد.موسسه دوستداران سیاهکل نیز به مناسبت روز جهانی بدون نایلکس،  در شهر سیاهکل کیسه های پارچه ای بین مسافران توزیع کردند.موسسه زادسرو ترشیز در خراسان رضوی در روستای عشرت آباد، جلسه بهره وری آب با معرفی کشت جایگزین را با همکاری جهاد کشاورزی و تعاونی ملک انجام دادند.


در قرار سبز یاسوج به مناسبت روز جهانی بدون کیسه های پلاستیک غرفه ای به همت تشکل نهضت سبز زاگرس در پارک چشمه نباتی با استفاده از مواد بازیافتی و دورریختنی برپا شد و اعضا به ارتباط چهره به چهره با مردم و صحبت درباره لزوم استفاده کمتر از کیسه های پلاستیکی پرداختند. همچنین از کودکان خواسته شد به جمع آوری دربهای بطری پلاستیکی بپردازند و با تحویل آنها به غرفه گلدان بازیافتی و کیسه پارچه ای هدیه بگیرند.در تهران نیز بازدید پرسنل و آموزشگران سازمان پسماند منطقه ۱۰ تهران از خانه محیط زیست اوشان، انجام شد.


در رشت همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی از ورزشگاه عضدی رشت تا پارک دانشجو و همچنین مسابقات قایقرانی بانوان در تالاب زیبای حاشیه پارک دانشجو، به مناسبت پاسداشت روز جهانی بدون پلاستیک، با همراهی انجمن های گیلان پاک، سرزمین ایده آل ما و انجمن اوتیسم انجام شد.انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان در لاهیجان  به مناسبت روز جهانی بدون پلاستیک، برنامه توزیع کیسه های پارچه ای و پاکسازی ته سیگار را انجام دادند.


دومین مرحله توزیع کیسه های تجدیدپذیر همزمان با روز جهانی بدون پلاستیک درسطح شهرستان سبزوار این بار در کتابفروشیها، سوپرمارکتها و نانواییها توسط سمن سرزمین بادغوث انجام گرفت.


آموزش چهره به چهره در خصوص مضرات استفاده از پلاستیک و توزیع سبد خرید از جنس الیاف گیاهی به مناسبت روز بدون پلاستیک در کنگان با همکاری شرکت مخازن سبز عسلویه و انجمن نبض زمین انجام شد.دو کارگاه آموزشی در اداره بهزیستی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به همراه توزیع کیسه های پارچه ای توسط کانون فعالان محیط زیست یالمند در لنگرود انجام شد.


همایش پیاده روی همراه با آموزش و اطلاع رسانی با موضوع «صیانت از آب وظیفه همگانی است» با استقبال شهروندان تبریزی در مشارکت برای ابلاغ پیام حفاظت از آب توسط انجمن رفتگران آذربایجان انجام شد.در آذربایجان غربی هم با همت انجمن  ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی برنامه پاکسازی ته سیگار در پارک شقایق انجام گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا