;
آخرین اخبار

همراهی 22 ساعته 2 مرزبان با پیکر همکار شهید خود روی آب + فیلم- اخبار پلیس – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حراست از بیش از هشت‌ هزار و 700 کیلومتر از مرزهای خاکی و آبی کشور به‌عهده “ ” است و همواره شاهد انواع تهدیداتی هستیم که مرزهای کشور ما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی نیز یکی از رسته‌های پلیس است که کنترل مرزهای زمینی و دریایی کشور، حفظ و نگهداری میل‌های مرزی و سازماندهی امور مرزنشینان کشور را در اختیار دارد و هم‌اکنون سردار احمدعلی گودرزی؛ فرمانده مرزبانی کل کشور است.

سردار گودرزی در خرداد ماه 99 بنا به پیشنهاد فرمانده نیروی انتظامی و موافقت و تأیید مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی)، به‌عنوان فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی منصوب شد؛ وی همزمان با نخستین روز از هفته نیروی انتظامی با حضور در خبرگزاری تسنیم از نزدیک در جریان روند تولید و انتشار اخبار در این خبرگزاری قرار گرفت و به گفت‌وگو با خبرنگاران این خبرگزاری نشست.

اقدامات صورت‌گرفته توسط مرزبانی در نیمه نخست سال جاری، اهمیت انسداد مرزها، هوشمندسازی مرزبانی و لزوم اختصاص اعتبار ویژه به مرزبانی نیروی انتظامی از جمله مباحثی بود که در این گفت‌وگو مطرح شد.

بخش نخست این گفت‌وگو با عنوان “فرمانده مرزبانی پلیس: استقرار کامل تجهیزات پهپادی، سیستمهای الکترونیکی و اپتیکی در مرزها مساوی با کاهش شهدای مرزبانی و اشراف حداکثری/ لزوم تخصیص اعتبار ویژه توسط دولت برای انسداد مرزها” و بخش دوم با عنوان “دامهای مولد توسط قاچاقچیان به دریا انداخته می‌شدند!/ هلاکت حدود 190 نفر از اشرار مسلح در مرزها” منتشر شد؛ در ادامه بخش نهایی این گفت‌وگو تقدیم مخاطبان ارجمند تسنیم می‌شود.

تسنیم: نیروهای پلیس مرزبانی چه اقدامات ویژه‌ای را در اربعین حسینی (ع) امسال انجام دادند؟

امسال به حمدالله مراسم اربعین حسینی (ع) برکت خود را داشت؛ همکاران بنده در تمام پاسگاه‌های مرزی یک ماه زیارت عاشورا خواندند و یک ماه پرچم پرافتخار حرم امام رضا (ع) در این پاسگاه‌ها گردانده شد.

در روز اربعین نیز پرچم مطهر حرم امام رضا (ع) را تحویل نیروهای مرزبانی عراق دادیم و آنها نیز پرچم حرم مطهر امام حسین (ع) را تحویل ما دادند که روز امام رضا (ع)، پرچم حرم مطهر امام حسین (ع) به صحن امام رضا (ع) و پرچم حرم مطهر امام رضا (ع) به صحن و سرای اباعبدالله حسین (ع) رسید.

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , مرزبانی جمهوری اسلامی ایران ,

تعدادی از زائران از طریق هوایی و زمینی با گذرنامه به مراسم اربعین حسینی (ع) رفتند، مسئولان کشور عراق، دستگاه‌ دیپلماسی کشور ما، دستگاه‌های اطلاعاتی، نظامی و به ویژه مرزبانی نیروی انتظامی تلاش ویژه‌ای انجام دادند و زائران در مراسم اربعین حسینی (ع) حضور پیدا کردند.

ما روابط حسنه‌ای با کشور عراق داریم و امسال نیز به حمدالله توفیقات خوبی در بحث اربعین داشتیم، مرزبانی در خط مقدم بود، اجازه ندادیم کسی ورود غیرقانونی به کشور عراق داشته باشد، تعداد معدودی زائر غیرقانونی را نیز عراق بازداشت کرد که این افراد را سخاومت‌مندانه به ما بازگرداندند و برای آنها پرونده تشکیل ندادند که این نیز جای قدردانی دارد.

پایانه‌های مرزی عراق و گذرنامه آنها نیز کمک شایانی در بحث مراسم اربعین حسینی (ع) به ما داشتند.

تسنیم: با توجه به وظایف بزرگ و سنگینی که نیروهای مرزبانی در شرایط سخت بر عهده دارند، این نیروها باید حتما روحیه بالایی به لحاظ اعتقادی و انگیزشی داشته باشند …

بله! مرزبانان ادامه‌دهنده راه رزمندگان دوران دفاع مقدس هستند، روحیه اخلاص، ماندگاری، نشاط و زندگی در شرایط سخت را برای خود عادت کردند، به طور مثال از اکنون جیره غذایی پنج تا 6 ماهه آینده برای برخی از مناطق مرزی کردستان و آذربایجان غربی تأمین شده است.

یا اینکه مرزبانان در این قسمتها، باید برف را بجوشانند تا برای استحمام از آن استفاده کنند همچنین بعضاً مرزبانان در این قسمتها دو تا سه ماه از خانواده خود دور هستند و به دلیل عدم دسترسی زمینی به آنها با توجه به شرایط جوی، آنها را با بالگرد جابه‌جا می‌کنیم.

مرزبانان ما اخلاص و روحیه جهادی دارند و مجاهد فی سبیل‌الله هستند، به نظر بنده مجاهد فی سبیل‌الله هم باید کار بیشتری انجام دهد، هم کارش برای خدا باشد و با دشمن خارجی بجنگد، مرزبانان ما سینه ستبر، چشمان بیدار نظام و نخستین گروهی هستند که با معاندان مبارزه می‌کنند، سال گذشته 134 تن توسط مرزبانی نیروی انتظامی کشف شد که یک رکورد محسوب می‌شود.

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , مرزبانی جمهوری اسلامی ایران ,

ما یگانهای تکاوری قوی داریم که پشتیبانی یگانهای مرزی ما هستند لذا آستانه تحمل مرزبانان بالا است و افراد کم‌توقعی هستند، روحیه خدمت‌گذاری آنها بیشتر از روحیه مادی بوده و توجه آنچنانی به مسائل مادی ندارند حتی از حقوق ناچیز خود، در راستای مواسات و همدلی به افراد نیازمند کمک می‌کنند.

روحیه مرزبانان ما بسیار قابل ستایش است،‌ به طور مثال سال گذشته، سه نفر از دریابانان ما در درگیری با قاچاقچیان دچار حادثه شده و شناور آنها غرق شدند، این افراد 22 ساعت در هوای سرد روی آبها بودند، یکی از آنها به شهادت رسیده بود اما دو نفر دیگر حاضر نبودند که پیکر شهید را رها کنند و پیکر وی را همراهی کرده تا نجات یافتند، روحیه مرزبانان ما مانند نوجوانان و جوانانی است که در دوران دفاع مقدس خدمت می‌کردند.

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , مرزبانی جمهوری اسلامی ایران , افراد خاصی در حوزه مرزبانی جذب می‌شوند، افرادی که از توان بیشتری برخوردار هستند، جذب مرزبانی می‌شوند.

تسنیم: نیروهای مرزبانی چه آموزشهای خاصی می‌بینند؟

چهار فاکتور آموزش، تقویت روحیه دین‌باوری، تقویت قوای جسمانی و نظم و انضباط همیشه مدنظر است.

هر سیستم جدیدی اعم از نفربر، هلی‌شات، سیستمهای اپتیکی و تاکتیکی در اختیار مرزبانی قرار می‌گیرد، پیوستهای آموزشی آن را نیز به مراکز علوم انتظامی امین، دانشکده مرزی و مراکز آموزشی درجه‌داری و ارائه می‌دهیم حتی در جریان در نیروهای مسلح مدت زمان آموزش سربازی یک ماه بود اما به دلیل شرایط خاص مدت زمان آموزش سربازان در مرزبانی همان دو ماه باقی ماند.

آموزش در سطوح مختلف با استفاده از افراد باتجربه و پیشکسوتان و برگزاری کارگاه‌های عملی صورت می‌گیرد، در وهله بعد به تقویت روحیه دین‌باوری و اخلاق‌مداری معتقد هستیم و سرلوحه کار ما قرار دارد، موضوع بعد تقویت قوای جسمانی و ورزش نیز جزو لاینفک هر روزه نیروهای مرزبانی است، زیرا مرزبانان باید در کوه تردد داشته باشند یا مجبور به شنا کردن شوند.

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , مرزبانی جمهوری اسلامی ایران ,

سه تا چهار سال است که تیم مرزبانی به مسابقات ارتشهای جهان اعزام می‌شوند و سال گذشته نیروهای مرزبانی در بین نیروهای مسلح دنیا، رتبه دوم را کسب کردند، ما همچنین نظم و انضباط را در مرزبانی نهادینه کردیم، به طور مثال هنگام عملیات فرماندهان ما اعم از فرمانده هنگ و استانی جلوتر گام برداشته و همراه سایر نیروها هستند.

اخیراً نیز طرح “مکنا” را در پاسگاه‌های مرزی انجام می‌دهیم به این صورت که پاسگاه‌ها را از نظرهای مختلف مانند سرمایش،‌ گرمایش، حمام، محیط غذاخوری، روشنایی و … خوشایندسازی می‌کنیم البته متأسفانه هنوز برخی از پاسگاه‌های ما هنوز برق ندارند که برای سربازان سخت است که امیدواریم در بحث اعتبار نیز به ما توجه ویژه‌ای شود که به شمایل پاسگاه‌ها نیز رسیدگی کنیم و حداقل تا پایان سال آینده دیگر پاسگاه یا برجک مرزی نباشد که برق نداشته باشد.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا