وزیر دفاع با رئیس جمهور آفریقای جنوبی دیدار و گفتگو کرد


به گزارش روزسه شنبه ایرنا از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛ در این دیدار رئیس جمهور آفریقای جنوبی با خوشامد گویی و ابراز خرسندی از سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی اظهارکرد: ایران و آفریقای جنوبی دو کشور مهم و مستقل هستند و عزم ما توسعه روابط با ایران است و اجازه نمی دهیم کسی این روابط را مخدوش کند.
جاکوب زوما افزود: اگرجهان تغییر نکند مشکلات آن ادامه می یابد و ما باید در این زمینه با یکدیگر همکاری کنیم.
وی با اشاره به اهمیت و ثبات اقتصادی تصریح کرد: آفریقای جنوبی در این مسیر بر گسترش همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد و ما باید به طور فعال پیگیر اجرای توافقات میان دو کشور باشیم.
سردار دهقان وزیر دفاع با ابلاغ سلام های گرم دکترحسن روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران و پیام دوستی دولت و ملت ایران با اشاره به روابط دیرینه جمهوری اسلامی ایران و کنگره ملی آفریقا در مبارزه با آپارتاید و روابط دوستانه دو کشور در دو دهه گذشته پس از محو رژیم آپارتاید تصریح کرد: قاره آفریقا از اهمیت و جایگاه ویژه ای نزد جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
وی ادامه داد: ارتقای سطح روابط در همه زمینه ها از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
وزیر دفاع کشور با تشکر از مواضع مثبت آفریقای جنوبی در قبال فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفر اخیر رئیس جمهور آفریقای جنوبی به تهران گفت: این سفر تحرک جدی و بسیار خوبی در همکاری دو کشور به خصوص در زمینه های دفاعی – نظامی ایجاد کرده است.
سردار دهقان در ادامه خاطرنشان کرد: خوشبختانه بعد از توافق هسته ای با کشور های ۱+۵ شاهد حضور بسیاری از کشورها برای دستیابی به فرصت های همکاری اقتصادی و تجاری با ایران هستیم و هم اکنون شرایط سرمایه گزاری در ایران بوجود آمده و همکاری های خوبی با کشورهای جهان در حال شکل گیری است.
وی ادامه داد: ما علاقه مند به همکاری و پذیرش سرمایه گزاری از سوی کشورهایی همچون آفریقای جنوبی هستیم که با اتخاذ مواضع اصولی و منصفانه از حق و عدالت دفاع کردند.
وزیر دفاع با تشریح آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا گفت: معتقدیم تحلیل تحولات این منطقه بدون لحاظ کردن عناصر چهارگانه مبانی و آموزه های فکری تروریسم و دلایل بازتولید آن، حامیان دولتی و منافع مورد نظر آنها، پیامدها، آسیب و خسارتهای ناشی از آن و راهکارهای مبارزه و حذف تروریسم امکان پذیر نیست.
سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی خانم ماپیسا انکاکولا وزیر دفاع و کهنه سربازان کشور آفریقای جنوبی در صدر یک هیات عالی رتبه دفاعی – نظامی صبح امروز سه شنبه وارد پروتوریا پایتخت این کشور شد.
در سفر سردار دهقان که نخستین سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، راههای گسترش و تقویت همکاری های دفاعی – نظامی میان دوکشور و مسائل دوجانبه منطقه ای و بین المللی با مقامات عالی رتبه سیاسی – دفاعی آفریقای جنوبی مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
اجتمام*۱۷۲۴*۷۲۶۸
تنظیم کننده: مهناز بیرانوند * انتشاردهنده: حسین فتح الهی

انتهای پیام /*منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا