;

ویزای تیم کنسولی وزات امور برای سفر حج صادر شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه آئین اولین بدرقه حجاج سال٩۶ که در فرودگاه امام راحل برگزار شد در مورد اعزام حجاج گفت: ابتدا باید از شورای امنیت ملی، دولت و نیروهای نظامی و امنیتی و همچنین حوزه پروازی که تلاش کردند مسیرهای ویژه را برای سفر حج تعبیه کنند تشکر کنیم.

وی ادامه داد: با وجود همه موانع؛ مجموعه نظام و دولت اراده شان برگزاری حج بود، ما با اعزام تیم کارشناسی به عربستان با اعلام شروطی که داشتیم تصمیم بر برپایی حج را داشتیم و از این رو مجموع شروط از سوی عربستان پذیرفته شد، و وزیر حج عربستان به صورت رسمی شروط ما را پذیرفت.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره امنیت حجاج تاکید کرد: مقدمات لازم را برای حج فراهم کرده ایم، آنچه برای اعزام و کرامت حجاج ما نیاز است فراهم شده است و مشکل خاصی را نمی بینیم و معتقد هستیم که امسال حج خوبی خواهیم داشت.


صالحی امیری یادآور شد: ما به حجاج عزیز توصیه داریم که کاملا قانون و ضوابط مربوط به کاروان را رعایت کنند، مطمئنا حجاج ما پرچمدار اخلاق در سراسر دنیا هستند، تقاضا داریم که زائران برای همه مسلمانان جهان دعا کنند تا از دست اشرار آزاد و رها شوند.


وی افزود: امسال امید است در پی باز شدن سفر حج شاهد بازگشایی سفر عمره نیز باشیم، تقاضا دارم حجاج در زمان مناسک مختلف حج به آنچه مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه و دست اندرکاران می گویند عمل کنند تا بهانه ای به دست سعودی ها داده نشود.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد آخرین وضعیت کنسولی ایران در عربستان گفت: خوشبختانه این مشکل حل شد و ما مانعی برای حضور تیم کنسولی وزارت خارجه در عربستان نداریم و ویزای تیم کنسولی صادر شد، در اصل هرآنچه برای اعزام حجاج نیاز بود فراهم شده و امیدواریم که در عمل هم تعهداتی که عربستان به ما داده است متعهد باشد و حجاج ما هم باید قوانین کشور عربستان را رعایت کنند.


صالحی امیری درباره زمان اعزام تیم کنسولی افزود: همه حجاج و مسئولین ما کارهای اعزام شان انجام شده است، به این معنا که همزمان با اعزام حجاج تیم کنسولی ما نیز مستقر می شود و مشکلی به طور کلی در جهت تدارکات، هماهنگی ها و اجرای توافقات نداریم.


وی در پایان گفت: ستاد ما امروز در مکه و مدینه و هم در تهران مستقر است که کارهای حج را رصد می کند، همچنین نماینده ولی فقیه و نماینده ما در سازمان حج هفته بعد عازم عربستان خواهند بود و روزانه مسائل را رصد می کنیم.


وی ادامه داد: در شعار امسال حج نیز بر همین اصل استوار معنویت تاکید شده است و باید بدانیم که حج بدون معنویت و معرفت به مقصود نمی رسد.


صالحی امیری گفت: هموار کردن این مسیر برای اعزام زائران کار بزرگی است که در یک سال گذشته با همت و تلاش نمایندگی ولی فقیه، تلاش موثر دولت و اجماع ملی که در شورای عالی امنیت ملی شکل گرفت، ایجاد و همه موانع این امر برطرف شد.


وی ضمن ابراز امیدواری برای داشتن حجی عزتمند و پر برکت، خطاب به زائران تاکید کرد: همه بر این باور هستیم که کعبه هویت، دیانت و نقطه اتصال ما با حضرت حق تعالی است؛ بنابراین هر کسی در این مسیر قدم بردارد می تواند رضایت حق را جلب کند.


وی در عین حال تصریح کرد: امسال همه زائران  باید تلاش کنند به عنوان سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی ایران باشند و پیام وحدت، انسجام و برادری و صلح و صمیمیت را به گوش همه مسلمانان جهان برسانند.


صالحی امیری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه “در حج و در نزد مسلمانان افشاگر صهیونیست باشید”، ادامه داد   : پیام مظلومیت مسلمانان را  به  جهانیان منعکس کنید، زیرا دشمنان همواره در فکر توطئه علیه مسلمانان هستند.


وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی افزود: شما زائران باید نماد اخلاق، قانون و نظم باشید و انتظار ما دولت مردان نیز این است که حجاج پرچمدار اخلاق و فضیلت باشند.


وی در پایان خطاب به زائران بیت الله الحرام گفت: برای همه مسلمانان و نجات اسلام از چنگال داعش و متحجران دعا کنید زیرا امروز خاورمیانه از جمله عراق، سوریه، لبنان و … در آتش کینه متحجران می سوزد و دعای خیر شما باعث می شود تا دنیای اسلام به صلح و برادری برسد.


وی گفت: من حامل پیام رییس جمهور به شما هستم و در این سفر معنوی برای همه و خدمتگزاران و مسئولین نظام دعا کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا