پایان سرقت های سریالی پلیس قلابی ها/ دزدی برای خوشگذارانی

 به گزارش خبرنگار مهر ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۴ تیرماه راننده یک دستگاه خودرو پورشه با مراجعه به کلانتری ۱۰۱ تجریش به مأمورین اعلام کرد که سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا ۱۲۵ که یک نفر از آنها لباس پلیس به تن داشته ، قصد سرقت خودرو او را داشته اند که البته موفق به این کار نشده ولی مدارک شناسایی ماشین وی را سرقت کرده اند .

پرونده در اداره پنجم پلیس


با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع “سرقت تحت پوشش مأمور” و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۲ تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .


اظهارات شاکی


شاکی پرونده با حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : ” در حال تردد با خودرو شخصی در منطقه الهیه – خیابان تختی بودم که سرنشیان یک دستگاه موتورسیکلت که یک نفر از آنها لباس پلیس به تن داشت ، جلوی مرا گرفته و از من درخواست مدارک خودرو کردند . آنها از من خواستند تا از ماشین پیاده شوم اما قبول نکردم ؛ ناگهان یک نفر از آنها اقدام به کندن پلاک عقب خودرو نمود تا [ به این شیوه ] مرا مجبور به پیاده شدن نماید ؛ من که به نحوه برخورد آنها اعتراض کرده بودم ، تصمیم گرفتم تا با شماره تماس ۱۱۰ تماس بگیرم ؛ به محض اینکه عنوان داشتم که الآن به پلیس زنگ می زنم ، آنها سوار موتور شده و به سرعت از محل متواری شدند ؛ دیگر اطمینان پیدا کردم که آنها پلیس نبوده و قصد داشتند تا به این شیوه ماشین را سرقت نمایند که موفق به این کار نشده اما مدارک خودرو را با خودشان بردند ” .


وقوع سرقت مشابه


در فاصله کمتر از یک روز از زمان ارجاع اولین پرونده به اداره پنجم پلیس آگاهی ، پرونده مشابه دیگری در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت مبنی بر اینکه سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا ۱۲۵ در پوشش پلیس اقدام به سرقت یک دستگاه موتورسیکلت ۲۵۰ سی سی کرده اند .


شاکی پرونده پس از حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : ” در محدوده میدان تجریش در حال تردد بودم که دو نفر سوار بر یک دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا ۱۲۵ که یک نفر از آنها ملبس به لباس نظامی بود ، جلوی مرا گرفته و عنوان داشتند که موتورسیکلت توقیف است و به این بهانه از من درخواست مدار ک کردند ؛ پس از ارائه مدارک موتور از سوی بنده ، آنها مرا از موتور پیاده کردند و عنوان داشتند که پیاده به کلانتری مراجعه نمایم و خودشان سوار بر دو دستگاه موتورسیکلت شده و از محل دور شدند ؛ پس از مراجعه به کلانتری متوجه شدم که پلیس اصلا به این شیوه وشگرد اقدام به توقیف وسایط نقلیه بویژه موتورسیکلت نمی کند و آن دو نفر درحقیقت سارق بودند.


اجرای طرح مهار و دستگیری متهمین


با توجه به وقوع سرقت های مشابه در مناطق “تجریش” ، “نیاوران” ، “الهیه” و “خیابان گاندی” ، هماهنگی های لازم با سرکلانتری های این مناطق ( سرکلانتری اول و دوم ) انجام و مقرر شد تا با بهره گیری از اطلاعات بدست آمده از سرقت های مشابه ، طرح مهار در محدوده وقوع سرقت ها انجام شود .


۲۰ تیرماه مأمورین کلانتری ۱۱۸ ستارخان در زمان گشت زنی ، به سرنشنیان یک دستگاه موتورسیگلت طرح هوندا ۱۲۵ که دقیقا یک نفر از آنها لباس پلیس به داشت مشکوک شده و بلافاصله اقدام به متوقف کردن  موتورسیکلت می کنند.


با انتقال سرنشینان موتورسیکلت توقیفی به کلانتری ، هماهنگی های لازم با اداره پنجم پلیس آگاهی انجام و کارآگاهان پلیس آگاهی پس از حضور در کلانتری و با بهره گیری از تصاویر بدست آمده از چهره نگاری های انجام شده توسط شکات و مالباختگان اقدام به شناسایی این دو نفر کردند .


به قصد لذت سرقت می کردیم


با انتقال سرنشنیان موتور سیکلت طرح هوندا ۱۲۵ به اداره پنجم آگاهی و مواجه حضوری آنها با تعدادی از شکات و مالباختگان ، بلافاصله هر دو نفر آنها شناسایی شدند ؛ متهمین به نام های “هاشم . ب” (۲۶ ساله) و “سعید . م” (۲۴ ساله) که چاره ای جز اعتراف و بیان حقیقت نداشتند ، به ناچار لب به اعتراف گشوده و صراحتا به سرقت های تحت پوشش مأمور از مالباختگان اعتراف کردند ؛ متهمین در خصوص انگیزه سرقت های خود به کارآگاهان گفت : به هیچ عنوان با انگیزه کسب پول اقدام به سرقت نمی کردیم  بلکه صرفا به خاطر آنکه در آن شرایط از لحاظ روانی نسبت به افراد احساس برتری پیدا می کردیم و به نوعی آنها از ما می ترسیدند ، از این حالت لذت می بردیم و پس از سرقت نیز وسایط نقلیه را در همان محدوده سرقت رها می کردیم ” .


شناسایی تعداد دیگری از شکات


در ادامه رسیدگی به پرونده و با کشف مدارک شناسایی متعلق به سه دستگاه خودرو سواری اسپورتیج ، مزدا ۳ و ۲۰۶ ، کارآگاهان موفق به شناسایی سه شاکی دیگری شدند که دقیقا به همین شیوه و شگرد مورد سرقت خودرو قرار گرفته بودند ؛ صاحب خودرو مزدا ۳ پس از حضور در اداره پنجم  پلیس آگاهی و شناسایی متهمین ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : ” اول تیرماه در منطقه سعادت آباد به همراه یکی از دوستانم سوار ماشین بودیم که این دو نفر با یک دستگاه موتورسیکلت [ طرح هوندا ۱۲۵ ] اقدام به متوقف نمودن خودرو ما نموده ، ما را از ماشین پیاده کرده و خواستند تا پیاده به کیوسک پلیس در میدان شهید طهرانی مقدم ( میدان کاج ) مراجعه نماییم ؛ زمانیکه به کیوسک پلیس مراجعه کردیم ، به ما اعلام شد که پلیس اقدام به توقیف خودرو ما نکرده و در واقع خودرو سرقت شده است ؛ بلافاصله موضوع توسط مأمورین کیوسک پلیس به واحدهای گشتی در آن محدوده اعلام شد ؛ پس از حدود یک ساعت بود که به ما اطلاع داده شد خودرو مزدا ۳ بنده به صورت رها شده در منطقه سعادت آباد کشف شده است ” .


سرهنگ کارآگاه داوود فـرد ، معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر به خبرنگار مهر  گفت : با توجه به اعتراف صریح متهمین به سرقت های مشابه و به  برای شناسایی سایر شکات و مالباختگان ، قرار قانونی از سوی بازپرس محترم پرونده صادر و متهمین جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده شدند ” .

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا