پرداخت مستمری به همه نیازمندان از سال آینده

اجتماع > اجتماعی – «میزان مستمری پرداختی به مددجویان نهادهای حمایتی تا پایان دولت دوازدهم به ۵برابر می‌رسد.»

این وعده را که پیش از این رئیس‌جمهور در مراسم افطار و دیدار با رهبر انقلاب اعلام کرده بود، وزیر کار نیز در مراسم افطار سازمان بهزیستی تکرار کرد. علی ربیعی با تأکید بر اینکه سیاست‌های رفاهی تا پایان این دولت ادامه خواهد داشت، گفت: «شناسایی خانوارهای نیازمند به‌صورت پایلوت آغاز شده است. نام‌نویسی در سامانه رفاهی و احصای آمار پشت‌نوبتی‌ها ازجمله روش‌های مستقیم شناسایی مددجویان نیازمند است.»

این، توضیح وزیر کار و رفاه اجتماعی پس از آن است که ثبت‌نام در سایت این وزارتخانه برای شناسایی نیازمندان به‌دلیل آنچه «ثبت‌نام بیش از اندازه» اعلام شده بود، متوقف شد. حالا هم رئیس‌جمهور و هم وزیر کار وعده داده‌اند همه این افراد شناسایی شوند و مستمری دریافتی آنها به ۵برابر افزایش یابد.

  • کف و سقف افزایش

سال۹۶ در تاریخ ایران از این جهت اهمیت دارد که برای نخستین‌بار با توجه جدی به نیازمندان و فقرا، مستمری‌های آنها که برای سال‌ها ثابت مانده و چند سالی نیز افزایش‌های قطره‌چکانی داشت، یکباره به میزان قابل توجهی بیشتر شد. با تصویب مجلس مقرر شد مستمری این افراد افزایش یابد. نخستین ماه‌های اجرای این مصوبه با حواشی‌ای همراه بود؛ مثلا اینکه افزایش‌ها کمی بیشتر از مصوبه مجلس بود و دیگر اینکه به جای پرداخت از طریق بهزیستی و کمیته امداد، مستقیما توسط دولت و ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت شد.

معاون وزیر کار درباره تفاوت این افزایش با آنچه در مورد افزایش ۵برابری رسانه‌ای شده، به همشهری می‌گوید: «در موضوع ۵برابر شدن مستمری مددجویان، مبنای مصوبه مجلس در برنامه ششم توسعه و بودجه سال۹۶ است که باید حقوق این افراد هر سال به‌اندازه ۲۰درصد حداقل حقوق کارگری باشد. به این ترتیب حقوق افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر سال بر همین اساس و به‌صورت خودکار افزایش می‌یابد. این البته حداقل افزایش است که تکلیف قانونی است اما تلاش دولت این است که فراتر از این تکلیف قانونی، تا پایان دولت دوازدهم افزایش مستمری‌ها به اندازه ۵برابر باشد؛ یعنی همان موضوعی که پیش از این جناب آقای رئیس‌جمهور و حالا وزیر محترم کار اعلان کرده‌اند.»

دکتر احمد میدری در پاسخ به اینکه چرا رئیس کمیته امداد از این وعده دولت و رئیس‌جمهور انتقاد کرده بود، توضیح می‌دهد: «آنچه مورد نظر ایشان و همه کارشناسان است، پرهیز از تخریب فرهنگ کار است؛ یعنی ما نباید به‌گونه‌ای عمل کنیم که با کمک‌های حساب‌نشده، میل افراد برای تلاش و کارکردن را کم کنیم. در حقیقت کمک‌ها باید متمرکز بر نیازمندان از کارافتاده باشد؛ یعنی افرادی که فقیر هستند و به دلایلی مانند سالمندی و بیماری توانایی ورورد به بازار کار را ندارند. در مورد بقیه افراد باید کمک‌ها موقت و مشروط باشد؛ یعنی این افراد کمک‌ها را دریافت کنند اما همزمان برای توانمند‌سازی‌ و اشتغال آنها برنامه‌ریزی شود. در مورد این افراد توانمند‌سازی‌ باید نسبت به پرداخت مستمری اولویت داشته باشد.»

  • سرنوشت نامعلوم سایت

افزایش مستمری مددجویان البته تنها وعده در این زمینه نیست. پیش از این اعلام شده‌بود سازوکاری برای شناسایی همه فقرا و نیازمندان در کشور ایجاد می‌شود. این وعده با راه‌اندازی بخش ثبت‌نام در سامانه خدمات حمایتی وزارت رفاه از ۱۹ اردیبهشت پیگیری شد اما بعد از حدود یک ماه این سایت تعطیل شد.

میدری به سؤال‌هایی درباره سرنوشت این سایت و برنامه وزارت رفاه برای شناسایی این افراد پاسخی کوتاه می‌دهد: «هر کار تازه‌ای یک دوره موقت آزمایشی دارد. در چنین مواردی باید توانایی‌های سیستم سنجیده شود. در این‌باره فعلا جزئیات بیشتری اعلام نمی‌کنم اما دولت و مجموعه وزارت رفاه در حال برنامه‌ریزی است تا وعده آقای رئیس‌جمهور محقق شود. آنچه ایشان در ابتدای امسال گفتند، افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش در سال‌جاری و تحت پوشش قرار گرفتن پشت‌نوبتی‌ها و نیازمندان شناسایی نشده در سال۹۷ است. مورد اول اتفاق افتاد و ان‌شاءالله وعده دوم هم بموقع محقق می‌شود.»

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا