شهید رحمانی جمعی “هنگ مرزی زابل” حین حراست و پاسداری از مرزهای ایران اسلامی در استان سیستان و بلوچستان طی درگیری با اشرار و قاچاقچیان مسلح مواد مخدر به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

مراسم وداع و تشییع پیکر این شهید مرزبان در محل مرکز آموزش علوم و فنون مرزبانی نیروی انتظامی در مشهد با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی برگزار شد. 

رییس دایره عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی در این مراسم با اشاره به مقام شهدا در قرآن کریم گفت: این شهید به جمع ۲۴۴ شهید مظلوم مرزبانی خراسان رضوی پیوست که تاکنون در مقام حراست از مرزهای میهن اسلامی در نقاط مختلف نوار مرزی کشور قهرمانانه به شهادت رسیده‌اند. 

حجت‌الاسلام علیرضا رامیار افزود: نظام مقدی جمهوری اسلامی ایران بخاطر روحیه شهاد و ایثار جوانان شایسته این مرز و بوم و استقامت فداکارانه خانواده شهدا که پای حفظ نظام ایستاده‌اند، پیروزمندانه در مقابل همه مستکبران فاسد جهان قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران شش هزار کیلومتر مرز زمینی با کشورهای “ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری ترکمنستان، جمهوری اسلامی پاکستان، عراق و جمهوری اسلامی افغانستان” و دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دارد. طولانی‌ترین نوار مرزی کشورمان با عراق و کوتاهترین آن با کشور ارمنستان همجوار است.

۱۴ درصد از مجموع مرزهای خاکی جمهوری اسلامی ایران به طول ۸۳۴ کیلومتر در شرق کشور، واقع در حوزه جغرافیایی استان خراسان رضوی همجوار با کشورهای ترکمنستان و افغانستان است.

این استان از سمت شمال و شمال شرق ۵۳۲ کیلومتر مرز با جمهوری ترکمنستان و از سمت شرق ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی افغانستان دارد.

هشت شهرستان استان خراسان رضوی شامل “قوچان، درگز، کلات، سرخس، صالح‌آباد، تربت‌جام، تایباد و خواف” با ترکمنستان و جمهوری اسلامی افغانستان هم مرز هستند.

مرز مشترک شهرستانهای “قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد” با کشور جمهوری ترکمنستان و شهرستانهای ” تربت‌جام، تایباد و خواف” با جمهوری اسلامی افغانستان است. 

منبع:ایرنا