کاهش یک درصدی موالید در تهران/ افزایش دوبرابری چندقلوزایی

به گزارش ایسنا، سال گذشته ۲۰۲ هزار و ۹۲۵ کودک در استان تهران متولد شدند و ۶۶ درصد از موالید، یعنی  ۱۳۳ هزار و ۹۱۸ مورد، در شهرستان تهران ثبت شده است. شهرستانی که بیش از ۶۵ درصد جمعیت استان تهران،‌ یعنی نزدیک به ۹ میلیون نفر را در خود جای داده است. در شهرستان‌های ری و شمیرانات که مهمترین شهرستان‌های تهران محسوب می‌شوند هم به ترتیب ۹ هزار و ۷۲۷ و ۱۰ هزار و ۲۸۷ مورد ولادت به ثبت رسیده است.

کاهش یک درصدی موالید در پایتخت


آمارها نشان می‌دهد که  موالید در سال ۹۵، نسبت به سال۹۴ با کاهش ۰٫۹۲ درصدی حدود یک درصد همراه بوده و این در حالی است که در سال ۹۴، تعداد ۲۰۴ هزار و ۹۲۵ مورد تولد در اداره ثبت احوال استان تهران ثبت شده بود.  با این وجود آمارهای بین سال‌های ۹۳ تا ۹۴، این کاهش تقریبا یک درصدی آمار موالید در سال ۹۵ را پوشش می‌دهد و در مجموع شاهد رشد موالید هستیم. بر این اساس در سال‌های ۹۳ و ۹۴ ولادت‌ها در تهران با شیب تندی، سیر صعودی را طی کرده است. به صورتی که در سال ۹۳ موالید ۶٫۵ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت که بالاترین رقم رشد موالید در استان تهران محسوب می‌شود. در سال ۹۴ هم میزان موالید در استان نسبت به سال ۹۳ با یک درصد کاهش همراه بود و سال گذشته نیز نسبت به سال ۹۴، کاهش نزدیک به یک درصد را تجربه کرده است.


تولد ۲۳ نوزاد در هر ساعت/ مرداد ماه پر تولدین ماه سال گذشته


براساس آمارهای موالید ثبت شده در اداره ثبت احوال استان تهران، در سال ۹۵ به طور میانگین در هر ساعت ۲۳ نوزاد در استان متولد شدند که ۵۱٫۳ درصد آنها(۱۰۴ هزار و ۲۴۳ نفر پسر) و ۴۸٫۷ درصد(۹۸ هزار و ۶۸۲ نفر دختر) بوده‌اند. بیشترین ولادت‌ها در ماه مرداد به ثبت رسیده که شامل ۱۹ هزار و ۹ مورد است. شهریور ماه با ۱۷ هزار و ۹۸۲ ولادت و تیر با ۱۷ هزار و ۹۱۹ ثبت ولادت در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.


یکی دیگر از متغیرهای مد نظر در آمارها، نسبت جنسی در بدو تولد است. این متغیر با تقسیم تولدهای زنده ثبت شده نوزادان پسر در یک سال بر عدد تولدهای زنده ثبت شده نوزادان دختر در همان سال و ضرب در عدد ۱۰۰ محاسبه می‌شود. بر اساس محاسبات،‌ نسبت جنسی در سال گذشته، ۱۰۶ است. البته این متغیر نسبت به سال ۹۴ با یک واحد افزایش همراه است. همچنین با در نظر گرفتن بازه زمانی سال ۹۳ تا ۹۴، در مجموع نسبت جنسی در استان تهران از ۱۰۷ به ۱۰۵ کاهش داشته است.


نام‌های محبوب والدین تهرانی


یکی دیگر از موارد، بررسی فروانی اسامی است. بر این اساس خانواده‌های تهرانی در سال ۹۵ از میان اسم‌های مختلف، امیرعلی با فراوانی ۴۶۱۲ را در صدر نام‌های پرکاربرد پسران انتخاب کرده‌اند. در سال ۹۴ هم، والدین تهرانی‌ نام ۵۲۳۶ نفر از فرزندانشان را امیرعلی نامیده‌اند. امیرحسین (۲۹۸۹)، امیرعباس (۲۹۱۲)، محمد طاها (۲۳۴۷ نفر) و علی (۲۲۱۳نفر ) نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.


در میان دختران نیز اسامی فاطمه (۳۹۷۷ نفر) ، حلما (۲۹۰۹ نفر)، زهرا (۲۴۱۴ نفر)، باران (۱۹۳۷ نفر) و نازنین زهرا (۱۸۱۱ نفر)‌ پنج اسم برتر، میان نوزادان دختر است. در سال ۹۴ نیز نام فاطمه با فراوانی ۴۶۵۳، در رتبه نخست نام‌های دختران قرار داشت.


افزایش میانگین سنی مادرانبیشترین ولادت‌های ثبت شده مربوط به مادران دو گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال و ۳۰ تا ۴۳ سال است که ۳۰ تا ۳۲ درصد موالید را شامل می‌شود. میانگین سنی مادرانی که در سال ۹۵ صاحب فرزند شدند هم ۳۰٫۶ است و این در حالی است که این میانگین سنی در سال ۸۹ برابر با ۲۷٫۹ بوده است.


افزایش دو برابری چند قلوزایی


سال گذشته،‌ سه خانواده تهرانی صاحب فرزندان پنج قلو و بیشتر و ۱۶ خانواده صاحب فرزندان چهار قلو شدند. همچنین در ثبت احوال استان تهران ۱۳۳ مورد سه‌قلوزایی در سال گذشته به ثبت رسیده است. درصد چند قلوزایی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با افزایش قابل توجهی همراه بود و ثبت ۸۹ مورد تولد، نشان دهنده رشد دو برابری است.


یکی از آمارهایی که توسط اداره ثبت احوال مد نظر قرار می‌گیرد مربوط به اعلام تولد نوزاد و ثبت سند سجلی است. در این بخش، مشخص شده است که اطلاعات نوزاد توسط چه کسی ثبت شده است. بر این اساس ۹۵ درصد از موالید توسط پدرها ثبت شده است. همچنین دو تولد از سوی قیم،‌۴۹ تولد از سوی موسسه نگهدارنده طفل و ۹ تولد از سوی مراجع قانونی به ثبت رسیده است.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا