;
آخرین اخبار

کم‌بارش‌ترین پاییز و زمستان سیستان و بلوچستان در ۵۰سال اخیر

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری برنا ، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سالانه بیش از ۵۹میلی‌متر (۵۸ درصد) از بارش‌ها در فصل زمستان بوده اما امسال تمام بارش‌های این فصل حتی به نیم میلی‌متر هم نرسیده است.

حیدری افزود: میزان کاهش بارش‌های پاییز و زمستان امسال استان بیش از ۶۲درصد کمتر از رکورد قبلی است که ۱۷سال قبل یعنی ۱۳۸۲ با میزان حدود ۱۴میلی‌متر ثبت شده است.

وی افزود: ۱۱شهرستان استان شامل «چابهار، سراوان، سرباز، زهک، مهرستان، نیکشهر، کنارک، قصرقند، فنوج، دلگان و سیب و سوران» زمستان امسال را بدون باران به پایان رساندند که این «بی بارشی» مطلق در یکی دو دهه اخیر در اکثر این مناطق بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به خشک شدن تالاب‌های هامون و جازموریان گفت: این تالابها به دلیل کم بارشی شدید استان به طور کامل خشک شده و تبدیل به بیابان شده‌اند.

حیدری افزود: کاهش بارندگی‌های امسال علاوه بر مشکلات زیست محیطی که برعرصه‌های شهری و مناطق طبیعی استان وارد می‌کند، موضوع تامین آب برای کشاورزی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوری که اگر مدیریت منابع و صرفه جویی در دستور کار قرار نگیرد، با مشکل مواجه خواهیم شد.

بنا به گزارش یکی از اعضای ستاد مدیریت بحران استان امسال به علت خشک شدن تالاب‌های هامون و جازموریان چشمه‌های گردوغبار فعال شده و گرد و خاک بیشتری در مناطق مختلف استان به ویژه شهرستان‌های شمالی، زاهدان و مناطق شرقی و غربی جاری می‌شود.

 

لینک منبع

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا