گوی و میدان آموزش و پرورش در دستان «محمد بطحائی»

به گزارش ایسنا، در اولویت قرار دادن وزارت آموزش‌وپرورش، انتخاب وزیر مقتدر و تأثیرگذار در هیئت دولت و آشنا با مسائل و مشکلات آموزش‌وپرورش همواره مورد انتظار فرهنگیان بوده  است. دکتر روحانی تلاش کرد در دور دوم ریاست جمهوری‌اش گزینه‌ای را برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش با ۴۰ میلیون مخاطب انتخاب کند که به تعبیر فرهنگیان از جنس آموزش و پرورش باشد.

 پس از مطرح شدن گزینه‌هایی چون علی زرافشان، شهیندخت مولاوردی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، فاطمه سعیدی، سمیع‌الله حسینی مکارم و عبدالرسول عمادی برای وزارت آموزش و پرورش در هفته‌های گذشته، سرانجام رئیس جمهور  «سید محمد بطحائی» را در فهرست وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم قرار داد.


  «سید محمد بطحائی» ۵۴ ساله پیش از این معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش دولت یازدهم بود و برای مدت کوتاهی نیز سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را پس از خداحافظی دکتر فانی عهده دار شد.  وی که در سه سال اخیر رئیس مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه بود، دارای تحصیلات کارشناسی ارشد مدیریت دولتی با گرایش مدیریت مالی است تا کنون در سمت‌های دیگری چون مدیرکلی دفتر وزارتی(۹۳-۹۲)، معاون دبیرکلی شورای عالی آموزش و پرورش (۹۲-۷۸) مشغول به کار بوده و در کمیته‌ها و کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیته برنامه ریزی درسی (سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی)، آموزش ICT کمیته علمی شورای راهبری، کمیسیون های برنامه های درسی، برنامه های توسعه، مقررات و معین شورای عالی آموزش و پرورش، کمیته های پژوهشی شورای عالی و وزارت آموزش و پرورش، شورای برنامه ریزی آموزش در برنامه ششم، ستاد بودجه وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون دائمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، کمیسیون دائمی دانشگاه شهید رجایی، شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی(سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور)، کمیسیون امور اجتماعی دولت (یازدهم)، ستاد تغییر بنیادی نظام آموزش و پرورش حضور داشته است.
سفارش جدی رئیس جمهور برای آموزش و پرورش
روحانی در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی‌اش در مجلس درباره محمد بطحائی گفت که وی سابقه بسیار طولانی در آموزش و پرورش دارد و در سمت‌های مختلف این وزارتخانه خدمت کرده‌ و رشد سازمانی او در همین وزارتخانه بوده است و از رده‌های مربی و دبیری تا همه رده‌ها آشنا به زیروبم این وزارتخانه است؛ بطحایی در سند تحول بنیادی زحمات بسیاری کشیده است و نظام مدیریت مدرسه محور جزو تلاش‌های ایشان بود. او در سمت معاونت توسعه مدیریت آموزش و پرورش خدمت کرده است و اخیرا نیز رئیس مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه بوده است.


وی با تاکید بر این‌که «وزارت آموزش و پرورش مهمترین و بزرگترین وزارتخانه است»، گفت: «هرچه در این وزارتخانه کار تلاش و سرمایه گذاری کنیم شاهد نتایج بهتری برای جامعه وکشور خواهیم بود.  من همانطور که انتظار دارم همه ۱۷ وزرای پیشنهادی از مجلس رای اعتماد کسب کنند، برای وزارت آموزش و پرورش سفارش جدی می‌کنم؛ چراکه دلم می‌خواهد وزیر این وزارتخانه بسیار قوی و با حمایت نمایندگان و مجلس مسئولیت بسیار سخت و پیچیده آموزش و پرورش را برعهده بگیرد».


رئیس‌جمهوری چابک‌سازی تشکیلات و کاهش تصدی‌گری را از جمله دیگر برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: «من به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفته‌ام که از او می‌خواهم کاری کند که خروجی  آموزش و پرورش بعد از ۱۲ سال با گذشته متفاوت باشد.  ضمن سپاس از همه معلمان اعلام می‌کنم که ما برای جامعه پیچیده آینده نیازمند دانش آموزانی هستیم که جامعه را بشناسند و بتوانند در آن کار کنند و از هویت فرهنگی خود به طور کامل دفاع کنند. من می‌خواهم که به دانش آموزان محفوظات تحویل ندهیم تا پس از خدمت سربازی نیمی از آنها به فراموشی سپرده شود».
استقرار نظام جامع رفاه فرهنگیان، تصمیم بزرگ بطحائی
به گزارش ایسنا، سید محمد بطحائی اخیرا در گفت‌وگویی با ایسنا به اعلام مهترین برنامه‌هایش برای وزارت آموزش و پرورش پرداخته است و   «استقرار نظام جامع رفاه فرهنگیان» را  به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌هایش معرفی و صراحتا اعلام می‌کند که به شدت از ارائه وعده‌های بلند مدت و دست نیافتنی اجتناب می‌کند.  


وی که معتقد است آموزش و پرورش از حیث منابع و امکانات در حدی هست که بتواند با کمک دولت، نظام جامع رفاهی را برای فرهنگیان طراحی و مستقر کند گفته که نظام جامع که به نوعی مکمل وضعیت معیشتی فرهنگیان خواهد بود، در حوزه‌های درمان، سلامت، گردشگری، مسکن و … خدمات شایانی به فرهنگیان عرضه خواهد شد که همین امر می‌تواند وضعیت معیشتی آنها را بهبود بخشد.


به گفته وزیر آموزش و پرورش دولت دوزادهم، هر گونه تحولی که باعث کیفی سازی نظام آموزش و پرورش و کاهش مشکلات آن شود باید از معلم و مدرسه آغاز شود و این سرچشمه هر گونه تحول در نظام آموزش و پرورش است؛ اصلاح ساختار و تغییر برنامه‌های درسی و نوسازی فضاهای آموزشی بدون تحول نیروی انسانی قابل دستیابی نیست این در حالیست که یکی از راه‌های رسیدن به این سرچشمه، رسیدگی به نظام پرداختی و خدمات رفاهی و معیشتی نیروهای انسانی است.


وی ادامه می‌دهد: بدون توجه به وضعیت معیشتی معلمان و کاهش دغدغه‌های رفاهی آنها نمی‌توانیم به تحول در نظام آموزش و پرورش دست یابیم این در حالیست که در دولت یازدهم تلاش‌هایی برای رفع این دغدغه‌ها آغاز شد اما کافی نیست.


بطحائی یکی از مصادیق تلاش دولت برای رفع دغدغه معیشت معلمان را اجرای طرح رتبه بندی می‌داند.


وی با بیان اینکه هر چه این شایستگی‌ها افزایش یابد باید از عوامل انگیزشی بالاتری در نظام پرداختی برخوردار شود و این همان اصل پذیرفته شده در رتبه بندی معلمان است، با اشاره به آغاز طرح رتبه بندی در سال ۹۴ عنوان می‌کند که هیچ وقت هیچ کس در دولت این ادعا را نکرده که این انتها و خط آخر طرح رتبه بندی است. این در حالیست که ادامه مسیر این طرح نیازمند اجرای سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای است یعنی باید نظام سنجش صلاحیت حرفه‌ای را طراحی کنیم و بدون این سنجش و گره زدن آن با نظام پرداختی نمی‌توانیم ماموریت اصلی نظام رتبه بندی را به سرانجام برسانیم.


وزیر آموزش و پرورش دولت دوزادهم با تاکید بر اینکه نظام سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای را طراحی و مستقر خواهیم کرد تا نظام پرداخت‌ها متناسب با شایستگی افراد ارتقاء و بهبود یابد تاکید می‌کند: «من به عنوان کاندیدای دولت در وزارت آموزش و پرورش و دولت دوازدهم خود را نماینده یک میلیون معلم می‌دانم و به عنوان نماینده آنها می‌توانم مشکلاتشان را در دولت و به مراجع رسمی منتقل و متقابلا از عملکرد معلمان دفاع کنم؛ لذا نمایندگی من، نمایندگی دو طرفه است. پس تاکید می‌کنم به عنوان کسی که نماینده این تعداد در دولت و مجلس و مراجع توزیع کننده منابع هستم، از تمام تجربیات ۳۵ ساله خود استفاده می‌کنم و در این راه با ایمان و اعتقاد کامل و با تجربه اندکی که در حوزه‌های مختلف اندوخته‌ام پیش خواهم رفت تا آموزش و پرورش را به جایگاه بایسته خود نزدیک کنم».


فهرست برنامه‌های ۴۶ گانه بطحائی برای آموزش و پرورش تا ۱۴۰۰


به گزارش ایسنا، وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم در برنامه خود که به مجلس ارائه کرده اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به عنوان مهمترین محور کار خود برشمرده است و فهرست برنامه‌های ۴۶ گانه اش به این شرح است:


۱ ـ ارتقاء کیفیت مدیریت آموزشگاهی؛


۲ ـ مدیریت انسداد مبادی بیسوادی و جذب حداکثری کودکان و نوجوانان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل به‌ویژه در مناطق روستایی، عشایری و محروم حاشیه شهرها و مناطق کمتر توسعه یافته؛


۳ ـ تقویت فعالیت گروه‌های آموزشی در جهت ارتقاء کیفیت فرآیند یادگیری در دوره‌های تحصیلی؛


۴ ـ مدیریت یکپارچه آموزش و پرورش پیش‌دبستانی؛


۵ ـ تقویت مهارت‌های علمی ـ عملی و کارآفرینی؛


۶ ـ توسعه و تقویت آموزش‌های فنی و حرفهای و مهارت‌های اساسی زندگی و شهروندی؛


۷ ـ توسعه و تعمیق فعالیت‌های قرآن، عترت و نماز؛


۸ ـ توسعه مشارکت دستگاه‌های دولتی و غیردولتی؛


۹ ـ تدوین و استقرار نظام جامع مشاوره و راهنمای تحصیلی در همه دوره‌های تحصیلی؛


۱۰ ـ ارتقاء کیفیت درس تربیت بدنی و اثربخشی آن در ارتقاء سلامت روحی و روانی دانش‌آموزان؛


۱۱ ـ توسعه ورزش‌های همگانی با رویکرد مدرسه محوری؛


۱۲ ـ تدوین و استقرار نظام سلامت جسمی و روانی دانش‌آموزان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛


۱۳ ـ ایجاد نظام جامع رفاهی معلمان( نظام خاص پرداخت حقوق، درمان و سالمت، تسهیالت رفاهی، گردشگری، منزلت اجتماعی)؛


؛ ۱۴ ـ تدوین دستورالعمل نظام جامع مالی و حسابداری تعهدی در آموزش و پرورش؛


۱۵ ـ مدیریت بر منابع و مصارف با افزایش بهره‌وری و تنوع‌بخشی در تأمین منابع مالی


۱۶ ـ اصلاح و منطقی سازی ساختار و تشکیلات تفصیلی واحدهای سازمانی؛


۱۷ ـ ساماندهی املاک و مستغلات آموزشی، پرورشی و ورزشی و مستندسازی آن؛


۱۸ ـ مدیریت تعاملات نظام‌مند آموزش و پرورش با مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای مرتبط؛


۱۹ ـ توسعه کمی و کیفی آموزش و پرورش کودکان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه؛


۲۰ ـ بازتعریف نقش نهاد خانواده در امر تعلیم و تربیت و طراحی و استقرار سازمان غیردولتی انجمن اولیاء و مربیان بر اساس مصوبه شورای عالی اداری؛


۲۱ ـ تدوین راهنمای برنامه درسی متناسب با اسناد تحول و مدیریت تولید و اصالح بسته‌های آموزشی، مواد و رسانه‌های آموزشی مکتوب و غیر مکتوب؛


۲۱ ـ توسعه شبکه ملی آموزش و پرورش؛


۲۲ ـ مدیریت توسعه مدارس غیردولتی برمبنای قانون جدید مدارس؛


۲۳ ـ تقویت جایگاه و اثربخشی شوراهای آموزش و پرورش در پشتیبانی از برنامه‌های آموزش و پرورش استانی و منطقه‌ای؛


۲۴ ـ متناسب‌سازی، مقاوم‌سازی، ایمن‌سازی و استانداردسازی فضاهای آموزشی و پرورشی و ورزشی؛


۲۵ ـ توسعه سوادآموزی با روش‌های متنوع و تحکیم و توسعه سواد در راستای ریشه‌کنی بیسوادی در کشور؛


۲۶ ـ ارتقاء به گفتمان ملی در امر آموزش و پرورش و توسعه‌ ارتباطات درون و برون‌سازمانی و جلب مشارکت عامه در حل مسائل آن؛


۲۷ ـ توسعه و تقویت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی با تاکیر بر روش‌های الکترونیک؛


۲۸ ـ کیفیت‌بخشی به آموزش و پرورش دانش‌آموزان ایرانی مقیم خارج؛


۲۹ ـ توسعه و تقویت دیپلماسی آموزشی و تعاملات بین‌المللی و اتباع خارجی؛


۳۰ -تدوین و استقرار نظام سنجش صلاحیتهای حرفه‌ای معلمان و نظام آموزش حین خدمت؛


۳۱ -تدوین و استقرار نظام ملی تربیت معلم و تحول در برنامه‌های درسی تربیت معلم با اتکا بر سند تحول؛


۳۲ -استقرار نظام جامع برنامه ریزی و بهبود نظام آماری در آموزش و پرورش؛


۳۳ -توسعه و راهبری فضای مجازی و توسعه دولت الکترونیک و یکپارچه سازی سامانه‌های مربوط؛


۳۴ -تدوین و اجرای برنامه جامع مدیریت تأمین و ساماندهی منابع انسانی؛


۳۵ -تأمین امنیت روانی و حفظ کرامت نیروی انسانی؛


۳۶ -استقرار نظام ارزشیابی مؤلفه‌های آموزش و پرورش و بر اساس برنامه های زیر نظام پژوهش و ارزشیابی سند تحول؛


۳۷ -بهره‌برداری از فناوری‌های نوین در حوزه سنجش و ارزشیابی و فرایند بر اجرای آزمون‌های تحلیلی؛


۳۸ -شناسایی دانش آموزان دارای استعدادهای برتر با توسعه طرح شهاب؛


۳۹ -کیفیت بخشی به آموزش و پرورش دانش آموزان دارای استعدادهای برتر با توجه به ساحت‌های شش‌گانه تربیت؛


۴۰ -بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه در امر پژوهش و تربیت دینی دانش آموزان از طریق تقویت ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش؛


۴۱ -صیانت از حقوق مردم و افزایش سلامت اداری و توسعه نظام ارزیابی عملکرد؛


۴۲ -کیفیت بخشی به فعالیت‌های آموزش و پرورش مدارس شاهد و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت؛


۴۳ -توان افزایی و ارتقاء نقش زنان در فرآیند تعلیم و تربیت و توجه ویژه به تربیت دختران؛


۴۴ -بازمهندسی وکیفیت‌بخشی به فرایندهای گزینش نیروی انسانی؛


۴۵ -ایجاد و تقویت نهادها و سازمان‌ها و تشکل های علمی و حرفه‌ای معلمی برای مشارکت در امور غیرحاکمیتی؛


۴۶ -توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی برای تامین حداکثری منابع انسانی در آموزش و پرورش.


به گزارش ایسنا،   امید می‌رود سید محمد بطحائی بتواند علی رغم تمام چالش‌ها و تنگناهای موجود گامی اساسی برا اعتلای آموزش و پرروش و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در چهار ساله دوم استقرار دولت تدبیر و امید بردارد و امید و نشاط را به بدنه مدارس تزریق کند.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا