;

یکی از مهم‌ترین چشمان بینای نظام، سازمان بازرسی است

معاون قوه قضاییه:

معاون فرهنگی قوه قضائیه :سازمان بازرسی کل کشور، سازمانی انقلابی با بدنه قوی کارشناسی است که باید تقویت شود .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین هادی صادقی در سخنانی به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر در سازمان بازرسی کل کشور با تبریک این دهه افزود : باید قدر این انقلاب را بیشتر بدانیم و ارزش آن را پاس بداریم و به نسل‌های بعد منتقل کنیم و بشناسانیم.
وی گفت : کار عظیمی که در انقلاب اسلامی اتفاق افتاد ، عظیم‌تر از سرنگونی صرفاً یک حکومت بود ، چون ممکن است در کشورهای دیگر با کودتا، شورش و تظاهرات مردمی ، حکومتی ساقط‌شود و حکومت دیگری جای آن را بگیرد که البته همان هم مهم است ولی انقلابی که منجر به زیر و زبر کردن ارزش‌ها شده باشد سراغ نداریم.
معاون فرهنگی قوه قضائیه ادامه داد: در همین انقلاب‌های منطقه می‌بینیم جابجایی حکومت‌ها رخ‌داده ولی شامل جابجایی در ارزش‌ها و مفاهیم ارزشی نبوده است و چیزی که رفته و چیزی که آمده است خیلی باهم فرق نمی‌کند؛ مانند رفتن یک سلسله پادشاهی و آمدن یک سلسله پادشاهی دیگر که همگی طاغوت هستند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین صادقی خاطرنشان کرد: درگذشته برای این سبقت می‌گرفتند که علیه خدا و ارزش‌های الهی و قرآنی طغیان کنند ولی بعد از انقلاب مردم برای طاعت بیشتر و تقرب الی الله سبقت می‌گیرند و حتی شاهد بودیم سر این مسئله دعوا می‌گرفتند که در کار خیر چه کسی مقدم شود؛ بنابراین آنچه مهم است فرهنگ اصیل اسلامی است که آمد، زنده شد و باید استمرار پیدا کند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی را اخوت ایمانی بین مردم دانست که در برابر کفار یک سد قوی ایجاد کرده است و افزود: قرآن کریم درباره پیامبر(ص) این‌چنین می‌فرماید که در برابر کفار سخت است و در برابر مؤمنین رحمت است. این همان صفت قومی است که خدا وعده‌اش را داده است که می‌آیند و این‌چنین ویژگی دارند.
وی با طرح این سؤال که برای حفظ و گسترش دستاوردهای انقلاب اسلامی چه باید کردتصریح کرد: ازجمله اقدامات اساسی یکی این است که یک‌چشم بینا مراقب دستان دشمن باشد این چشم بینا کاری است که سازمان بازرسی کل کشور انجام می‌دهد.
صادقی گفت : یکی از مهم‌ترین چشمان بینای نظام، سازمان بازرسی است که باید خوب کار کند؛ خوبی‌ها را خوبی ببیند و بدی‌ها را بدی ببیند. سازمان بازرسی باید تیزبین، دوربین و سالم بین و با پرهیز از کج‌بینی و دوبینی باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین صادقی خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور، سازمانی انقلابی و اسلامی با روحیات مؤمنانه و متدینانه و با بدنه قوی کارشناسی است. چراکه سعی شده بهترین‌ها در اینجا جمع شوند و باید تقویت هم شود؛ اما همین بازرسی در مسیر حرکت خودش در معرض چیزهایی قرار می‌گیرند که خیلی می‌تواند خطرساز باشد و برای بینایی این سازمان آفت درست کند.
وی در ادامه با معرفی خودبرتربینی و کبر به‌عنوان آفت‌های بازرسی چاره ممانعت از سقوط از ارزش‌ها را اخلاق حرفه‌ای دانست و گفت: در کار بازرسی باید اعتماد دیگران جلب بشود و نه از سر ترس با شما کار و همراهی کنند. ما باید یاد بگیریم که چگونه می‌توان در عین صلابت، مهربان بود؛ در عین اقتدار کاری، متواضع بود؛ در عین تیزبینی و دیدن عیوب، محاسن را هم دید و برجسته کرد.
معاون فرهنگی قوه قضائیه افزود: کار سازمان بازرسی دیدن خرابی‌ها و اشکال‌ها و تذکر دادن و حتی شکایت کردن و برکنار کردن است. این سر جای خودش و حتماً باید انجام بگیرد اما خیلی خوب است که فقط نگاه‌ها به سمت مسایل مالی نباشد و به مسایل دیگر به‌خصوص مسایل فرهنگی هم نگاهی کنید که البته سخت‌تر است. تطبیق اینکه آیا دستگاه بازرسی شونده، در مسیر فرهنگ اسلامی حرکت می‌کند یا در مسیر جاده سازی برای فرهنگ لیبرال غربی حرکت می‌کند، کار دشواری است.
وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی در درجه اول فرهنگی بود و اگر همه چیزها را درست کنیم ولی نتوانیم فرهنگ خود را درست کنیم، باخته‌ایم. یکی از ویژگی‌های دهه فجر این است که این انقلاب، انقلاب اسلامی است و باید اسلامی باشد. اینکه فقط جاده و پل بسازیم، رفاه جامعه را زیاد کنیم ولی روحیات جامعه را به سمت شکل دیگری ببریم و فرهنگ لیبرال را رواج بدهیم، درست نیست. هر چند بیاییم دستاوردهای انقلاب را شمرده و بگوییم که این قدر جاده کشیده‌ایم و این قدر سد ساخته‌ایم، هر چند که این‌ها لازم است ولی فرع است و اصل را از دست داده‌ایم. اگر طوری رفتار کنیم که دانشگاه و آموزش و پرورش ما نتواند تربیت اسلامی کند و اگر آمار نشان دهد که هر چقدر سطح تحصیلات و دانش بالا برود، سطح ایمان پایین می‌آید، یعنی داریم می‌بازیم.
وی ادامه داد : بنابراین بخشی از وظایف سازمان بازرسی نظارت بر این موارد است که البته کار بسیار دشواری است ولی باید به این مسایل ورود پیدا کنیم و بررسی کنیم کجای کار اشکال دارد که جامعه به اهداف بلند آموزش و پرورش نمی‌رسد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین صادقی تصریح کرد: در قوانین ما چیزهای خوبی نوشته شده است. مثلاً نقشه مهندسی کشور مصوب و به تمام دستگاه‌های کشور ابلاغ شده است ولی چند دستگاه این نقشه را در مجموعه خود بومی سازی و متناسب با آن پیاده سازی کرده‌اند، چه دستگاهی باید از این‌ها پاسخ بخواهد و مطالبه کند ، شاید سازمان بازرسی بتواند در این زمینه ورود کند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت :این کار بسیار دشوار و سختی است و نیازمند نیروهای خاص و نخبه و برنامه‌های خاص است ولی می‌تواند در دستور کار آینده سازمان قرار بگیرد.
وی افزود:کارهای خوب سازمان در زمینه مبارزه با فساد قابل تقدیر بوده و به سهم خود از زحمات یکایک شما تقدیر می‌کنم. محصول کار سازمان بازرسی خیلی ارزشمند است. چراکه امید بخش است. اگر این محصول بتواند جلوی مفاسد را بگیرد و موجب افزایش اعتماد مردم به مجموعه نظام شود، بسیار ارزشمند است.
صادقی گفت : وقتی مردم اخبار کشف و مبارزه با مفاسد را می‌شنوند اعتمادشان به‌نظام بالا می‌رود. کار سازمان کشف و برخورد است که اعتمادساز است و حقیقتاً باید قدر کار سازمان بازرسی را دانست.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دو =

دکمه بازگشت به بالا