;

اجرای بیش از ۵ هزار طرح عمرانی در سال ۹۵

رئیس سازمان بسیج سازندگی:

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور : امسال بیش از ۵ هزار و ۱۸ طرح عمرانی کوچک و بزرگ در سطح کشور اجرا کرده ایم.

اجرای بیش از 5 هزار طرح عمرانی در سال 95به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار غلامی در نشست خبری اردوهای جهادی نوروز ۹۶ افزود : در حوزه سازندگی در سال ۹۵ از ۵ هزار و ۱۸طرح عمرانی کوچک و بزرگ ، ۳ هزار و ۸۶۰ پروژه عمرانی ، ۵۰۲ پروژه تعمیری و بازسازی و ۶۵۶ پروژه عمرانی تکمیلی که از سال های قبل ناتمام مانده بود، انجام شده  است. 

وی گفت : از این ۵هزار و ۱۸ مورد طرح ، دو هزار و ۳۴۴مورد ساخت خانه برای محرومان و نیازمندان بوده است . 

سردار غلامی افزود : همچنین ۶۷۷ مسجد ، ۲۱۸ مورد مرکز بهداشت و۱۵۰مورد مدرسه بوده است . 

 اجرای بیش از ۳۷ هزار واحد کوچک تولیدی 

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت : در سال ۹۵ در راستای اقتصاد مقاومتی بیش از ۳۷ هزار واحد کوچک تولیدی در کشور ایجاد شده است .

 سردار غلامی افزود: یکی از حوزه های که بسیج از سال ۹۲ در آن حوزه وارد شد حوزه اقتصادی است که در سال ۹۵ نیز با توجه به شعار اقتصاد مقاومتی “اقدام و عمل” در این حوزه به صورت تخصصی ورود کرده است.

وی گفت: در سال ۹۵ بیش از ۳۷ هزار واحد کوچک تولیدی راه اندازی شده که همه آنها با استفاده از منابعی بودکه بسیج از بانک مهر اقتصاد اختصاص داده است.

سردار غلامی با بیان اینکه رویکرد بسیج رویکرد تسهیل گری با استفاده از شبکه گسترده است افزود : انگیزه بسیج در ورود به اهداف اقتصادی ،کمک به ایجاد واحد های تولیدی ، مشاوره و آموزش دادن و اختصاص تسهیلات بود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت : یکی دیگر از اهداف که در سال ۹۶ دنبال خواهیم کرد بحث واحدهای کوچک اقتصاد مقاومتی در صنایع تبدیلی است که امسال برای هر شهرستان یک قطب صنایع تبدیلی را مطالعه و ایجاد آن را شروع کرده ایم.

وی گفت: در سال ۹۵ ، پنج هزار و ۶۳۸ واحد کوچک صنایع تبدیلی را توانستیم ایجاد کنیم که این شروع کار است و در سال ۹۶ نیز برای هر استان یک قطب تبدیلی با مطالعه انجام شده است.

سردار غلامی افزود : ما در کشور مدل های  صد در صد مردمی غیر متکی به منابع بانک ها را داریم که مشکل بیکاری را حل می کند.

وی ادامه داد: بسیج امسال دهها نقطه را به عنوان الگو شناسایی کرده است و بیش از  هزار و ۳۰۰ واحد کوچک را در این شهرستان ها فعال می کند که همه آنها را شناسایی و به استان ها اعلام کرده ایم.

 حضور ۳۰ هزار نفری در در نوروز ۹۶

رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت : در ایام نوروز سال ۹۶ ، ۶۹۲ گروه جهادی با حدود ۳۰ هزار نفر در نقاط محروم برای خدمت رسانی حضور پیدا خواهند کرد . 

سردار نعمان غلامی افزود: در چارچوب قرار دادن بنگاه های کوچک تبدیلی در قالب فعالیت های قانونی و حذف قوانین دست و پاگیر از دیگر برنامه هایی است که در سال جدید دنبال خواهیم کرد .

سردار غلامی ادامه داد: یکی از مهمترین موانع اشتغال ضوابط و مقررات دست و پاگیر است که زمینه ایجاد واحد های کوچک را فراهم نمی کند و نیازمند بازنگری در ضوابط هستیم . 

وی گفت: در سازمان بسیج شبکه گسترده ای را در اختیار داریم که سالانه الگوهای موفق خود را در سطح استان و کشور انتخاب و معرفی می کنیم که هدف ما تکثیر آنهاست . 

رئیس سازمان بسیج سازندگی درباره تخصیص خط اعتباری دولت به بسیج به منظور اشتغالزایی اشاره کرد و افزود : بسیج در راستای اشتغالزایی و رفع بیکاری و توسعه و شکوفایی کشور در تمام عرصه ها آماده ارایه خدمت و در اختیار دادن شبکه اطلاعاتی به متقاضیان خواهد بود .

وی گفت: بهره مندی از نیرو و نشاط جوانان و استفاده از توانمندی آنان برای شکوفایی و توسعه همه جانبه کشور ، کمک به سازندگی به خصوص در رفع محرومیت زدایی از عمده فعالیت های بسیج سازندگی در سال های گذشته است . 

سردار غلامی افزود: در سال ۹۵ یکی از اهداف ما این بود که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جوانان و مردم علاقمند به حوزه خدمت رسانی را ساماندهی و به مناطق هدف اعزام کنیم که در گزارش  ۹ ماهه امسال بیش از ۹۰۰ هزار نفر از این نیروها برای اعزام به اردوهای جهادی ، طرح هجرت ، احداث و مرمت محقق شد که امیدواریم در نوروز سال ۹۶ نیز بقیه اهداف محقق شود . 

وی گفت: در ایام نوروز ۹۶ طبق برنامه های که داریم ۶۹۲ گروه جهادی با حدود ۳۰ هزار نفر در نقاط محروم برای خدمت رسانی حضور پیدا خواهند کرد . 

وی ادامه داد: از  تعداد ۳۰ هزار نفر ،  ۷۵ درصد برادران و ۲۵ درصد نیز خواهران هستند . 

سردار غلامی گفت: اعزام بیش از پنج هزار تیم بهداشتی، درمانی و آموزشی به روستاها و مناطق محروم و استقرار ۴۷ بیمارستان صحرایی و ثابت در نقاط مختلف و مرزی، اجرای طرح سواد آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای در راستای اقتصاد مقاومتی، اقدامی دیگر از بسیج برای امسال است.

وی به واکسیناسیون ۱۴ میلیون قطعه طیور بومی در ۵۰ درصد در روستاهای ۱۳ استان کشور در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت : همچنین تفاهمنامه سه جانبه با وزارت جهاد کشاورزی ، سازمان برنامه و بودجه و سازمان بسیج برای اجرای ۵۰۰ هزار هکتار آبخیزداری و بیابان زدایی هم امسال منعقد شد.

سردار غلامی افزود: در ۱۶ استان کشور تعداد ۵۲ پادگان و مکان بلا استفاده در راستای اقتصاد مقاومتی در اختیار بسیجیان قرار گرفته که ۱۶۰ کارگاه اقتصادی مقاومتی در ۴۲ عرصه ایجاد شده است که برای ۵۲۷ نفر اشتغال در پی داشته است . 

وی گفت : همچنین آموزش دو هزار و ۷۷۷ نفر از بهبود یافتگان اعتیاد و اشتغال ۵۰۶ نفر از بهبود یافتگان ، اجرای طرح سواد آموزی با همکاری نهضت سواد آموزی برای ۱۸ هزار و ۵۴۴ نفر و اعزام ۵ هزار و ۳۶۰ تیم بهداشتی ، درمانی و آموزشی و تخصصی به روستاها و مناطق محروم از دیگر اقدامات بسیج سازندگی در سال ۹۵ است . 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا