;

بیکاری عامل ناهنجاریها درکردستان/بعضی ازمدیران مانع سرمایه گذاری

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر جوهری شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی استان کردستان در سنندج، اظهار داشت: جلب مشارکت و همراهی مردم یکی از نیازهای اصلی در راستای خدمت رسانی بهتر به مردم است و این مهم در دستگاه قضا به ویژه دادستانی در اولویت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون دادستان وظایف متعددی را دارد و در همین راستا انتظار می رود که در سایه تعامل و همکاری بهتر اصحاب رسانه این نقش و رسالت به مردم اطلاع رسانی شود و دادستانی سنندج نیز آمادگی دارد تا در زمینه های مختلف با اصحاب رسانه همکاری و مشارکت داشته باشد.


دادستان سنندج گفت: دادستان به عنوان مدعی العموم در عرصه های مختلف دفاع از مردم ورود می کند و در کنار این مهم دفاع از حق و حقوق حاکمیت نیز جزو رسالت های دادستانی است و به همین دلیل مردم باید ارتباط و تعامل خوبی با دادستانی داشته باشند و ما در دادستانی محدودیتی برای این ارتباط و همکاری نداریم.


وی در ادامه با اشاره به نقش و رسالت رسانه های جمعی در حوزه های مختلف، یادآور شد: امروز کسی نمی تواند منکر نقش و رسالت های اصحاب رسانه شود و در همین راستا دادستانی سنندج تلاش می کند تا ضمن ارتباط و تعامل مناسب با اهالی رسانه از این ظرفیت خوب با هدف کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استفاده کند.


وی به جایگاه استان کردستان در حوزه های مختلف به ویژه وضعیت ناهنجاری ها اشاره کرد و گفت: کردستان به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی یک استان فرهنگی است و به همین دلیل لازم است که مدیران و مسئولان این استان با تلاش و پشتکار بیشتر مانع افزایش ناهنجاری های مختلف در این استان شوند.


سیاسی کاری بعضی از مدیران دولتی مانع توسعه کردستان


جوهری گفت: متاسفانه امروز شمار زیادی ناهنجاری در کردستان وجود دارد که با توجه به فرهنگ مردم این استان از یک سو و همچنین تاریخ و گذشته کردستان نمی بایست این موارد به چشم می خورد و به همین دلیل ما انتظار داریم که اصحاب فرهنگ، هنر و ورزش در این بخش ما را کمک کرده و برای کاهش این ناهنجاری ها تلاش کنند.


وی با اشاره به اینکه کردستان در حوزه اشتغال دچار مشکل اساسی است، عنوان کرد: متاسفانه بیکاری در کردستان یکی از معضلات جدی است و این معضل خود عامل اصلی بروز شماری دیگر از ناهنجاری هاست و به همین دلیل لازم است که زمینه برای توسعه همه جانبه این استان فراهم شود.


وی خطاب به مدیران و مسئولان ادارات و سازمان های دولتی در استان کردستان، اظهار داشت: امروز شمار زیادی از مدیران در استان کردستان سیاست زده شده اند و با توجه صرف به مسائل باندی و جناحی خدمت به مردم و تلاش برای توسعه کردستان را فراموش کرده اند و به همین دلیل لازم است که در این بخش ما شاهد تحول جدی در کردستان باشیم.


دادستان سنندج ادامه داد: سیاسی کار و توجه به یک جناح و باند خاص مانع توسعه در استان کردستان است و در کنار آن این مهم باعث می شود تا سرمایه گذاران از استان فراری شوند و در نتیجه دود این مشکلات به چشم مردم کردستان می رود.


ظرفیت های مردمی بهترین امکان برای پیشگیری از وقوع جرم


وی با اشاره به رویکرد جدید در دستگاه قضا و تلاش برای بهره برداری از ظرفیت های مردمی در راستای پیشگیری از وقوع جرم، عنوان کرد: استفاده از سازمان های مردم نهاد و رسانه های جمعی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و حفاظت اجتماعی یکی از نیازهای لازم و ضروری است و این مهم در دادستانی سنندج به عنوان یک اولویت اصلی و مهم در دستور کار قرار می گیرد.


جوهری گفت: خوشبختانه دادستانی سنندج در حوزه بهره برداری از ظرفیت های مردم در راستای پیشگیری از وقوع جرم پیشگام بوده است و در همین راستا شورای مصلحین شکل گرفته از سوی مردم در طول سه سال اخیر باعث شده است تا از اجرای ۱۶ مورد حکم قصاص جلوگیری شود و این مهم ثابت می کند که می توان از توان و حضور مردم در این بخش به بهترین شکل ممکن بهره برداری کرد.


وی با اشاره به رشد بی رویه شماری از ناهنجاری های اجتماعی در استان کردستان، اظهار داشت: متاسفانه امروز رشد بی رویه اعتیاد، طلاق و حتی حاشیه نشینی در کردستان به یک درد مشترک و مهم تبدیل شده است و به همین دلیل همه مدیران دولتی باید از کمک های مردمی برای رفع این معضلات استفاده کنند.


دستگاه قضا در کردستان مدافع اصلی جذب سرمایه گذاری است


دادستان سنندج در ادامه سخنان خود به موضوع نقش دستگاه قضا در حوزه سرمایه گذاری در استان کردستان اشاره کرد و افزود: دستگاه قضا در قالب شورای دستگاه های نظارتی مدافع اصلی حضور سرمایه گذار در استان کردستان است و مانعی در این زمینه وجود ندارد.


وی ادامه داد: امروز شماری از مدیران ادارات و سازمان های دولتی در استان کردستان نه تنها نمی توانند سرمایه گذاری را در این استان جذب کنند که حتی خود نیز مانع حضور سرمایه گذار هستند و آنها را فراری می دهند.


وی به روند نگران کننده توسعه در استان کردستان اشاره کرد و افزود: در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ برنامه ای برای توسعه در استان کردستان وجود نداشت و متاسفانه از بدو پیروزی انقلاب حرکت های ضد انقلاب و همچنین هشت سال دفاع مقدس مانع سرمایه گذاری در کردستان شد و با کمال تاسف امروز در شرایط فعلی نیز بعضی از مدیران با توجه صرف به مسائل جناحی و سیاسی مانع سرمایه گذاری در این استان هستند.


جوهری عنوان کرد: ما در جلسات و نشست های شورای دستگاه های نظارتی استان کردستان همواره در حوزه دفاع از حضور افراد سرمایه گذار در استان حرکت کرده و در این راستا با افرادی که در این زمینه مشکل تراشی کنند برخورد شده و این روند نیز به صورت جدی دنبال می شود.


سیستم اجرایی در کردستان به وظایف خود عمل نمی کند


وی با بیان اینکه تمامی فعالیت های عمرانی و اقتصادی در استان کردستان طی سالهای اخیر نتیجه مصوبات سفر مقام معظم رهبری به این استان است، گفت: متاسفانه سیستم اجرایی و مدیریتی در استان کردستان به وظایف خود عمل نمی کند و به همین دلیل نیز فعالیتی در این بخش صورت نمی گیرد.


دادستان سنندج گفت: نکته نگران کننده تر این است که حتی مدیران و مسئولان استان در بعضی از موارد نیز توان اجرایی کردن مصوبات سفر مقام معظم رهبری به این استان را نداشتند و به همین دلیل ظرفیت های ایجاد شده در این بخش نیز در شماری از حوزه ها به هدر رفت.


وی اظهار داشت: دستگاه قضایی در استان کردستان خود را خدمت گذار مردم می داند و در مقابل تمامی ناملایمات ایستادگی کرده و در راستای دفاع از حق و حقوق مردم و تلاش برای کمک به توسعه کردستان از هیچ اقدامی دریغ نکرده و در این زمینه نیز با کسی عقد اخوت نخواهد بست و انتظار می رود که مدیران و مسئولان استان نیز در این مسیر حرکت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 3 =

دکمه بازگشت به بالا