;

راهکارهایی طلایی جهت افزایش کیفیت زندگی بیماران

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرحمان رستمیان در آستانه برگزاری پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار اظهار داشت: برگزاری این کنگره ۳ هدف خودمراقبتی اولیه، اطلاع بیماران و مهارت آموزی آنها و تقدیر از شرکت‌های فعال در این زمینه است.

وی افزود: بیمار دو نوع درمان دارویی و غیر دارویی دارد که در حوزه درمان غیردارویی زمانی که فرد نسبت به بیماری خود آگاهی داشته و بداند زمانی که اقدامات مناسب را انجام دهد، وضعیتش بهتر می‌شود، قطعا در روند درمانش تأثیر مثبت دارد.


رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با بیان اینکه سیگار در بروز بیماری هایی همچون رماتیسم، آرتروز و بیماری‌های التهابی و قلبی نقش دارد، گفت: با ارتقاء آگاهی مردم از این مسائل حتما می‌توان در جهت کاهش بیماری‌ها و کنترل آنها گام برداشت.


رستمیان به خلاء آموزش بیماران بویژه در بیماری‌های مزمن در کشور اشاره کرد و گفت: برخی از کشورها در زمینه این آموزش‌ها پیشتاز بوده و به طور مثال ۶ جلسه ۲ ساعته در زمینه آموزش دیابت به بیماران ارائه می‌شود و پس از آن حتی به آنها کارت آموزشی ارائه می‌شود. این مساله در برخی ادارات نیز مورد توجه قرار دارد.


بنابر اعلام دبیرخانه این کنگره، وی با بیان اینکه این روش مهم بسیار حائز اهمیت است، گفت: این آموزش ها هزینه خانواده و جامعه را کاهش داده و سبب کمک به بیمار و کاهش آسیب به آن‌ها می‌شود. همچنین عوارض بیماری را کاهش داده و مراجعات بستری را کمتر کرده و قطع دارو توسط بیماران به حداقل می‌رسد؛ از طرفی کیفیت زندگی نیز افزایش می‌یابد.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: هرچند وزارت بهداشت در این زمینه گام هایی جهت آموزش به بیماران برداشته، ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله های زیادی داریم و همه بخش ها اعم از خصوصی و دولتی با ورود به این حوزه اقدامات مؤثری می‌توانند انجام دهند.


گفتنی است؛ پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار ۴ تا ۶ مرداد ماه امسال در مرکز همایش‌های مجتمع بیمارستانی امام خمینی با حضور پزشکان، اساتید، دانشجویان و بیماران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + هفده =

دکمه بازگشت به بالا