;

نقش چشمگیر وزیر پیشنهادی نیرو در خشک شدن دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگار مهر، نادر قاضی پور در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو، اظهار داشت: جنگ آینده، جنگ آب است، نه جنگ نفت. وضع موجود کشور و به تبع آن شرایط زیست محیطی محصول دوره مدیریتی وزیر پیشنهادی نیرو بوده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با طرح پرسشی درباره نقش آقای بیطرف به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو در کمبود منابع آب کشاورزی، گفت: ۱۴ استان کشور در حال مبارزه با ریزگردها هستند، جیره بندی آب در روستاها و حمل آب با تانکر برای ما خجالت آور است؛  آیا مشکلات آبی کشور که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد به دلیل کمبود بازندگی است یا مدیریت ناکارآمد.


وی خطاب به بیطرف با توجه به وضعیت بیماری و مدیریت شرکت‌های مختلف، آیا می توانید در وزارت عریض و طویل نیرو موفق عمل کنید،  تصریح کرد: فردا با تخلف نیروگاه ها که شما مسئول مدیریت آنها هستید، می توانید برخورد کنید،  اگر کارفرما و پیمانکار یکی باشد، رانت به وجود می آید.


قاضی‌پور با تاکید بر اینکه در بستن حقابه رودخانه هیرمند توسط افغانستان در آن زمان هیچ اقدامی انجام ندادید، بیان کرد: در برابر قطع حقابه ایران از رودخانه ساری‌سو چه اقدامی انجام داده اید،  و برای مهار آب‌های مرزی چه برنامه ای دارید،  آیا مدیریت شما حمایت از ایران اسلامی خواهد بود یا به نفع دیگران عمل می کنید.


وی در ادامه افزود: آیا اعتقادی به جمع آوری آب های سطحی دارید یا خیر،  نمایندگان استان‌های گلستان، گیلان و مازندران در مجلس شورای اسلامی یک بار با همت خود توانستند از اجرای طرح انتقال آب دریای خزر در برنامه ششم را منتفی کنند،  آقای بیطرف؛ شما قصد درگیر شدن با آنها را دارید.


این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به احیای دائمی جریان رودخانه زاینده رود که خواست تمام مردم ایران است، گفت: آیا توان مدیریت انجام آن را دارید،  استان خوزستان هم اکنون با مشکلات عدیده زیست محیطی دست و پنجه نرم می‌کند که این وضعیت شایسته مردم استان خوزستان و جنوب کشور نیست، نیامده برق شهر قطع شده است، آیا سزاوار است تهرانی با دمای ۲۰ درجه کمتربرق داشته باشد، اما مردم شهرهای جنوبی برق نداشته باشند.


قاضی پور با بیان اینکه در زمان مدیریت بیطرف در ، چندین دریاچه و تالاب خشک شد و برخی دیگر از این مناطق در حال خشک شدن است، تصریح کرد: دومین دریاچه نمکی جهان که با جان میلیون ها نفر ارتباط مستقیم دارد، در زمان مدیریت بیطرف ارتفاع آب آن ۴ متر کاهش پیدا کرد. در زمان آقای احمدی‌نژاد سطح آب دریاچه ۳ متر کاهش داشت، این نشان می دهد سهم شما در خشک شدن دریاچه ارومیه حداکثری بوده است.


وی ادامه داد: ستاد نجات دریاچه ارومیه امروز فاضلاب ها و پساب های شهرک های صنعتی و نیروگاه‌ها را بدون تصفیه به داخل دریاچه ارومیه سرازیر می‌کند، ستاد نجات دریاچه ارومیه به ستاد مرگ آذربایجان تبدیل شده؛  آقای بیطرف به جای آن که ایران را گلستان کنید، گورستان کرده اید.


عضو صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه قنات بهترین روش برای انتقال آب است، خاطرنشان کرد: به جای احیای تکنولوژی قنات، اکثر قنات های کشور را خشک کردید آیا اپراتورهای برق تعیین وضعیت خواهند شد یا خیر.

منبع:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا