مهارت آموری

توجه ویژه دولت به سیاست‌های حمایتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰به گزارش ایرنا، هشتمین و آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید هفته گذشته (۱۲ آذرماه) تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.  

رییس جمهوری بارها در تشریح‌ خصوصیات لایحه بودجه سال آینده آن را واقع‌بینانه و مبتنی بر واقعیت توصیف کرده است.  

مهمترین ویژگی لایحه بودجه ۱۴۰۰، مقابله با فقر مطلق و تاکید بر معیشت مردم و دنبال کردن سیاست‌های حمایتی است.  

این حمایت‌ها در بخش‌های بهداشت و درمان، مقابله با آثار ناشی از شیوع کرونا، حمایت از تولید و گسترش اشتغال، تکمیل و تجهیز طرح‌های عمرانی و زیربنایی است.  

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان 
تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال آینده مربوط به افزایش ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر در دستگاه‌های اجرایی به میزان ۲۵ درصد است پیشنهاد شده است و مقرر شده که ضریب ریالی آن به طور جداگانه توسط دولت تعیین شود.  
پس از اعمال افزایش ضریب ریالی حقوق برای گروههای مختلف حقوق بگیر مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کارمعین (مشخص) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد و حکم حقوق بازنشستگان متناسب سنوات خدمت قابل قبول، نباید از ۳۵ میلیون ریال کمتر باشد.

امسال افزایش حقوق کارکنان به‌طور متوسط ۱۵ درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد.  

یارانه نقدی و معیشتی در بودجه سال آینده
دولت در لایحه بودجه سال آینده پرداخت ۴۲۸ هزار میلیارد ریال یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار و ۳۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح حمایت معیشتی خانوار پیش‌بینی کرد.

طبق تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجموع ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۶۷۲ میلیارد ریال برای بخش هدفمند کردن یارانه‌ها پیش‌بینی شده است.

جمع مصارف هدفمندی یارانه‌ها یک میلیون و ۸۸۰ هزار میلیارد ریال است که همچون گذشته در ۱۴ محور پرداخت می‌شود.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، دولت سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را مکلف کرده امکان ثبت‌نام برای افرادی که موفق به ثبت‌نام برای بهره‌مندی از یارانه نشده‌اند را فراهم کند.  

دولت به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اجازه داده در صورت محقق نشدن منابع پیش‌بینی شده، معادل کسری منابع، اوراق مالی اسلامی با تضمین خود منتشر کند تا مصارف موضوع یارانه نقدی، کمک حمایت معیشتی خانوارها و برنامه کاهش فقر مطلق دچار وقفه نشود.  

همسان سازی حقوق بازنشستگان 
در لایحه بودجه سال آینده اعتبارات صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و صندوق بازنشستگان فولاد از ۸۶ هزار میلیارد تومان به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده است یعنی ۱۰۹ درصد رشد داشته است.  
البته در روزهای گذشته بسیاری از بازنشستگان درباره اجرای همسان سازی حقوق خود در سال آینده اظهار نگرانی کرده بودند که محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد که بزرگترین بودجه برای بازنشستگان در لایحه ۱۴۰۰ گنجانده شده تا آنچه از متناسب سازی حقوق آنها باقی مانده، اجرایی شود.  

رشد ۳۱ درصدی اعتبار حمایت از معلولان
در بودجه سال آینده اعتباری  معادل ۱.۷ میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده که نسبت به قانون بودجه امسال ۳۱ درصد رشد داشته است.
همچنین اعتباری معادل یک هزار و ۴۲۰  میلیارد تومان بابت پرداخت مستمری به ۱۰۰ هزار رزمنده معسر با در نظر گرفته شده که این مبلغ ۳۳ درصد نسبت بودجه امسال رشد داشته است.  

افزایش ۳ برابری حقوق سربازان 
همزمان با تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که در لایحه بودجه سال آینده حقوق سربازان سه برابر افزایش یافته است.  
بر این اساس حقوق سربازان وظیفه از ابتدای سال ۱۴۰۰ از رقم میانگین ۴۸۰ هزار تومان به میانگین یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی خواهد رسید.  

بیمه رایگان ۳۰ میلیون نفر
یکی دیگر از سیاست‌های حمایتی دولت در لایحه بودجه سال آینده، بیمه درمان رایگان ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از طریق سازمان بیمه سلامت ایران و پرداخت حق بیمه آن توسط دولت است.

در ادامه سیاست حمایتی بودجه ۱۴۰۰ رشد ۶۴ درصدی اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران است که از رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان به عدد ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.  
همچنین در بودجه سال آینده پرداخت بخشی از حق بیمه بازنشستگی اقشار خاص از جمله زنان سرپرست خانوار، رانندگان، قالیبافان، باربران و خادمان مساجد به ۲ میلیون نفر پیش بینی شده است.

لایحه بودجه کل کشور در سال آینده، ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه کل امسال، ۲۰ درصد رشد داشته است. لایحه بودجه شامل ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۱۵۶۱ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها است.

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا