مهارت آموری

استاندار: بازار کار تهران آماده استقبال از جوانان پس از پایان خدمت استبه گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز دوشنبه در شورای اشتغال استان تهران افزود: هم اکنون تعداد قابل توجهی از صنایع و واحدهای تولیدی این استان به دنبال نیروی دارای مهارت و حرفه مورد نیاز هستند.

وی یادآورشد: نظام آموزشی ما نتوانسته است آنگونه که باید جوانان را در مسیری هدایت کند که در هنگام فارغ التحصیلی دارای مهارت و تخصصی در یک رشته فنی و مورد نیاز تولید و صنعت باشند.

محسنی بندپی مدت زمان ۲ ساله سربازی را فرصت مغتنمی برای جبران این خلا آموزشی دانست و اظهارداشت: این عزم در استان تهران وجود دارد که با همکاری ستاد نیروهای مسلح زمینه جذب سربازانی را که در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کرده و صاحب مهارت شده اند را وارد بازار کار کند.

استاندار تهران گفت: می توان با شناسایی واحدهای تولیدی که بناست تا ماه های آتی به بهره برداری برسند و احصای مهارت مورد نیاز این صنایع، نسبت به آموزش جوانان و ارائه مهارت های لازم برای تربیت نیروی کار اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد: می توان لیستی از افراد ترخیض شده از خدمت نظام وظیفه، میزان تحصیلات و بررسی وضعیت اشتغال و مهارت آنان تهیه کرد و از آن برای معرفی افراد به بنگاه های اقتصادی بهره برد.

محسنی بندپی تاکید کرد: مقرر شد که نسبت به ارتقای مهارت سربازان بر اساس نیاز استان در دوران سربازی و نهادینه کردن مهارت آنان اقدام شود تا بعد از گذراندن دوره خدمت در زمینه اشتغال دچار مشکل نباشند چون واحدهای زیادی در استان تهران اکنون به دنبال نیرو هستند.

استاندار تهران با بیان اینکه سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت این استان اضافه می شود، اعلام کرد: با وجود این روند رشد جمعیت و ورودی نیروی متقاضی کار، طی تابستان امسال نرخ بیکاری این استان به ۶.۴ درصد رسید در حالی که این رقم در متوسط کشوری ۹.۵ ثبت شد.

وی خاطرنشان کرد:‌ تعهد اشتغالزایی استان تهران در سال جاری ۹۶ هزار مورد بوده که تاکنون ۶۸ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

رسته های شغلی مورد نیاز تهران شناسایی می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران نیز در ادامه این جلسه اضافه کرد: رسته های شغلی مورد نیاز این استان باید شناسایی شود تا برای تربیت نیروهای صاحب مهارت در دوران سربازی اقدام شود.

حشمت الله عسگری افزود: جوانان پس از دوران سربازی، یک دوره جستجوی شغلی دارند و می توان از دوره خدمت نظام وظیفه برای کاهش فاصله زمانی برای ورود به بازار کار این افراد استفاده کرد.

وی تاکید کرد: در صورتی که جوانان متناسب با رسته های شغلی مورد نیاز این استان در هر نقطه از کشور، آموزش فنی و حرفه ای لازم را ببینند می توانند به سرعت پس از اتمام دوران نظام وظیفه وارد بازار کار شوند و به این طریق دوران جستجوی شغل به حداقل زمان ممکن کاهش می یابد.

عسگری یادآورشد: زمانی موضوع سرباز- صنعت مطرح شد اما در سطح گسترده ای شاهد اجرای آن نبودیم و به فراموشی سپرده شد.

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا