مهارت آموری

امسال افزون‌بر هشت میلیارد ریال برای مرمت قنوات سرباز هزینه شداسماعیل رنگ بست روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سالانه بیش از پنج هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی شهرستان سرباز با آب قنوات مشروب می‌شود.

وی با بیان اینکه با صرفه‌ترین، منطقی‌ترین و مطمئن‌ترین شیوه استحصال آب، قنات است و همین موضوع ضرورت تامین اعتبار برای طرح‌های مرمت و بازسازی قنات را دوچندان می‌کند، گفت: عملیات مرمت و بهسازی قنوات انجام شده در سرباز شامل کول گذاری، ریزش برداری، سنگ بند سیمان، طوقه چینی، بغل بری، تغییر مسیر و پوشش بتنی مظهر قنات بوده است.
مدیر جهاد کشاورزی سرباز قنات‌های نوکین ده، باتک و اسپتکی را از مهمترین و پر آب ترین قنوات منطقه عنوان کرد و افزود: این شهرستان در جنوب استان دارای ۹۴ رشته قنات است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان جزو استان‌های قنات خیز کشور محسوب می‌شود به گونه‌ای که رتبه ۶ کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد. 

 هم‌اینک هزار و ۹۲۵ رشته قنات با ۲ هزار و ۳۲۷ کیلومتر طول در سیستان و بلوچستان وجود دارد که بیشترین آنها در شهرستان‌های خاش، نیکشهر، سراوان و ایرانشهر قرار دارد.

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا