مهارت آموری

معافیت بیش از ۴ هزار معلول از سربازیبه گزارش ایرنا، محمدرضا شهبازی روز سه‌شنبه افزود: بهره‌مندی افراد دارای معلولیت از معافیت سربازی، موضوع ماده ۲۶ قانون حمایت از حقوق معلولان است که با همکاری نیروی انتظامی انجام می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد حوزه توانبخشی مبتنی بر جامعه نیز گفت: به بیش از ۴۸۰ هزار فرد دارای معلولیت در مناطق روستایی خدمات توانبخشی ارائه شد. همچنین به بیش از ۵۰ هزار فرد دارای معلولیت در مناطق شهری کم‌برخوردار خدمات توانبخشی از طریق توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری ارائه شد.

مناسب‌سازی بیش از ۱۷ هزار باب خانه برای معلولان

مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: در سال گذشته بیش از ۲۷۰ صندوق مالی خرد با عضویت چهار هزار نفر از افراد دارای معلولیت واجد شرایط تشکیل و راه‌اندازی شد.

شهبازی افزود: در حوزه مناسب‌سازی منزل و خودروی افراد دارای معلولیت ۱۷ هزار و ۳۴۰ منزل و بیش از دو هزار مورد از خودروهای افراد دارای معلولیت، مناسب‌سازی انجام شد.

وی ادامه داد: در حوزه حمایت‌های مالی از دانشجویان از طریق پرداخت شهریه به دانشجویان دانشگاه‌های غیردولتی به بیش از ۱۳ هزار و ۳۶۰ نفر کمک‌هزینه شهریه دانشجویی پرداخت شد.

مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین به بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی به صورت ترمی، مشوق‌های مالی پرداخت شد.

شهبازی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۷۸ هزار نفر از دانش‌آموزان دارای معلولیت از کمک‌هزینه‌های تحصیلی برخوردار شدند. همچنین بیش از ۱۴۸ هزار و ۹۶۰ نفر مورد ارزیابی تعیین نوع و شدت معلولیت در کمیته کمیسیون‌های پزشکی تعیین نوع و شدت معلولیت ارزیابی شدند و میزان و شدت معلولیت آنها مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: در حوزه حمایت از تردد افراد دارای معلولیت در بخش پرداخت کمک‌هزینه‌های تردد برای ترددهای شغلی، آموزشی، درمانی، ورزشی و اوقات فراغت بیش از ۶۷ هزار نفر مورد حمایت‌های مالی قرار گرفتند.

پلاک ویژه برای ۱۶۴۷ نفر از افراد دارای معلولیت

مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: در سال گذشته اقدامات لازم برای دریافت پلاک ویژه معلولین برای ۱۶۷۴ نفر افراد دارای معلولیت انجام شد که در مجموع اکنون بیش از ۲۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت دارای پلاک ویژه معلولین هستند.

وی درباره اقدامات طرح ترافیک برای افراد دارای معلولیت افزود: برای ۹۸۹ هزار نفر متقاضی طرح ترافیک در شهر تهران بیش از ۵۵ هزار روزبرگ طرح ترافیک تامین و ارائه شد.

شهبازی تصریح کرد: در فعالیت اقدام برای بازنشستگی پیش از موعد افراد دارای معلولیت، ۱۲۰ نفر از افراد متقاضی مورد ارزیابی و اقدامات لازم برای بهره‌مندی از این امتیاز قرار گرفتند.

۱۳۰۶ مجوز استخدام برای معلولان

 مدیرکل دفتر توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از ۱۰ هزار نفر مورد ارزیابی برای بهره‌مندی از تسهیلات آزمون‌های سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی، اقدامات لازم برای آنها انجام شد.

شهبازی با بیان اینکه پیگیری استخدام سه درصد و اجرایی شدن سهمیه سه ‌درصد استخدام معلولین به صورت مستمر انجام شد، افزود: در سال گذشته هزار و ۳۰۶ مجوز برای استخدام افراد دارای معلولیت موجود بود که اقدامات لازم برای شرکت در آزمون‌های استخدامی صورت پذیرفت.

وی یادآور شد: اقدام موثری که در سال گذشته انجام شد انعقاد تفاهم‌نامه بهزیستی با سازمان بیمه سلامت برای بهره‌مندی بیش از یک میلیون و ۶۷ هزار نفر دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی که دارای دفترچه بیمه سلامت هستند از خدمات نه‌گانه تعریف‌شده ستاره‌دار توانبخشی صورت گرفت که اقدام موثری بود و ادامه آن در سال ۱۴۰۰ می‌تواند بسیاری از مشکلات درمانی توانبخشی افراد دارای معلولیت را رفع کند.

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا