انتظامی

برخی مسئولان مانع عدم شماره گذاری خودروهای نا ایمن شدندبه گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین اشتری فرمانده ناجا امشب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با اشاره به شعار هفته ناجا ۱۴۰۰ که پلیس هوشمند امنیت پایدار نام دارد، اظهار کرد: پیام فرمانده معظم کل قوا در روز اول هفته ناجا صادر شد و پیام حاوی چند نکته است، نخست بحث امنیت است که یکی از ستون‌های اصلی آن نیروی انتظامی است. اگر در کشوری امنیت نباشد هیچ کاری شکل نمی‌گیرد و در هیچ حوزه‌ای موفق نخواهیم بود؛ در سایه امنیت می‌شود پیشرفت داشته باشیم.

وی افزود: حضرت آقا در بخش دیگر پیام خود فرمودند که در اقدامات خدماتی و کمک به مجموعه‌هایی مثل ستاد ملی مبارزه با کرونا نیروی انتظامی خوش درخشید، البته معظم له تاکید کردند که خدمت رسانی ناجا باید افزایش پیدا کند. ما باید بر اساس پیام مقام معظم رهبری جنبه خدمت رسانی در جامعه را افزایش دهیم.

اشتری گفت: نیروی انتظامی پیشرفت‌های خوبی را در الکترونیکی شدن خدمات داشته است و در کشور نمونه بوده است، ادامه این خدمات و رفتن به سمت پلیس هوشمند وظیفه و هدف ما است، چنانکه بر اساس بانک‌های اطلاعاتی و داده‌ها می‌توان مأموران در لحظه مجهز به بانک اطلاعاتی بزرگ کرد.

به گفته فرمانده ناجا در هفته ناجا ۱۸ خدمات جدید الکترونیک به شهروندان در اپلیکیشن پلیس من ارائه شد. بر اساس داده‌هایی که در اختیار مأموران ناجا قرار می‌گیرد می‌شود از یک جرم پیشگیری کرد.

نسبت به معیارهای جهانی ۵۰ درصد کمبود نیرو داریم

اشتری گفت: به ازای هر هزار نفر جمعیت جامعه بین ۵ تا ۸ نیروی پلیس باید داشته باشیم، در ایران به ازای هر هزار نفر، ۲/۸ نیرو داریم یعنی ما ۵۰ درصد نیرو کم داریم و این موضوع را به دولت، محلس و ستاد کل نیروهای مسلح هم اعلام کردیم اما تا الان تغییر چشمگیری نداشتیم.

وی بیان کرد: باید تعداد جذب در ناجا افزایش پیدا کند و همچنین بر تعداد مراکز آموزشی هم افزوده شود، علی ایحال این کمبود را می‌توان با الکترونیکی شدن خدمات استفاده کرد.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: امروز هرچقدر به نیروی انتظامی کمک شود به امنیت کشور کمک می‌شود، ما در برنامه هفتم توسعه تمام نیازهای ناجا را اعلام کرده ایم.

اشتری ادامه داد: در پلیس ۱۱۰ به دنبال این هستیم که حضور مأمور در صحنه به زیر ۱۰ دقیقه برسد، که البته در برخی نقاط کشور این مهم محقق شده است.

به گفته وی بیش از ۳۰ هزار گشت و بیش از ۱۳ هزار مقر ثابت در کشور داریم.

سهم ۳۰ درصدی خودروسازان در تصادفات

رئیس پلیس کشور خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته روند کاهشی تلفات جاده‌ای را داشته ایم، بیش از ۳۰ درصد از عوامل تصادفات به خودروسازان برمی‌گردد و سهم ناجا هم در حد ۲۰ درصد است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پلیس خودروهای ناایمن را ملاک می‌کند، افزود: ما به تمام خودروسازها اعلام کردیم حداقل‌ها را باید داشته باشند، همه تصمیمات دست ناجا نیست ولی تا جایی که شده است و بحث سلامت مردم، ایمن سازی خودروها پلیس کوتاهی نکرده است.

اشتری گفت: خودروسازان نتوانستند بر ما قالب شوند اما برخی از مسئولان اجازه نمی‌دادند پلیس جلوی شماره گذاری خودروهای ناایمن را بگیرد

آخرین وضعیت محدودیت‌های کرونایی از زبان فرمانده ناجا

فرمانده ناجا بیان کرد: هر مأمور پلیس در همین یکسال کرونایی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز یا در حالت آماده باش بودند یا تا شب در محل کار بودند، تنها نهادی بودیم که پرسنلش نه دورکار شدن و نه به مرخصی رفتند.

اشتری گفت: همچنان هم محدودیت‌های شبانه و هم محدودیت‌های جاده‌ای بر اساس آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، برقرار است.

همه چیز در مورد پیامک‌های جریمه‌ای در ایام کرونا

وی بیان کرد: اگر خودرویی محدودیت‌ها را رعایت نکند، بار اول تذکر می‌دهیم چراکه هدف ما بازدارندگی است نه جریمه، جریمه‌ها همگی به خزانه واریز می‌شود و ناجا سودی از آن نمی‌برد؛ اگر خودرو رعایت کند و دیگر تکرار نکند پیامک جریمه ای برایش صادر نمی‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: برخی پیامک‌ها هم اشتباه ارسال می‌شوند یعنی در پایش تصویری شماره پلاک‌ها یا اشتباه دیده می‌شود و یا در اعداد پلاک دستکاری شده اند، به همین دلیل پیامک اشتباهی برای یک راننده ارسال می‌شود.

در حال تکمیل…منبع:مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا