انتظامی

قاچاق مواد مخدر در رینگ‌های مختلف مرز و جاده‌ها مدیریت می‌شودبه گزارش سایت نظام وظیفه به نقل از مهر، سردار قاسم رضایی جانشین فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) در طرح ظفر پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت با اشاره به بازدید از مرکز نگهداری معتادان متجاهر در کهریزک گفت: امروز یکی از بهترین روزهاست که من از یک جهت بسیار شاد و خوشحال و از یک جهت بسیار نگران و ناراحت شدم.

وی ادامه داد: از اینکه تعدادی از هموطنان ما در این کمپ هستند ناراحتم زیرا این افراد خود و زندگی شأن آسیب دیده است، اما از جهتی خوشحال شدم که نقش پلیس را انقلابی دیدم. در این صحنه مجموعه پلیس در جمهوری اسلامی ایران از مردم، برای مردم و در خدمت مردم است.

جانشین فرمانده فراجا خاطرنشان کرد: امروز در این محفل مددجویان گفتند که ما اینجا را پناهگاه می‌بینیم و اینجا را عبادتگاه اعلام کردند و گفتند ما اینجا با بصیرت، نماز و… آشنا شدیم. دنیا بداند این یکی از ثمرات انقلاب اسلامی است. پلیسی که یک مأموریت دیگری دارد و وظیفه برقراری آرامش و امنیت و برخورد با بدخواهان را برعهده دارد، اینجا کار او ایجابی شده است و اینجا مددجویان را جمع‌آوری کرده و امکاناتی را ایجاد کرده است.

سردار رضایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال جاری مجموعه فرماندهی انتظامی بیش از ۱۰۵ تن انواع مختلف مواد مخدر کشفیات داشته است، گفت: قاچاق مواد در رینگ‌های مختلف مرز و جاده‌ها مدیریت می‌شود اما بعضاً ممکن است از بیراهه‌ها و جای دیگر به تهران برسند و فاتب قبل از اینکه به بازار برسند این مواد را هوشمندانه با دقت و مهارت را کشف می‌کند. این کشفیات حدود سه تن بوده است.

وی ادامه داد: البته مردم آنچه خرده فروشان در کوچه و پس کوچه پخش می‌کنند را می‌بینند و باید در این زمینه نیز اقدامات انجام شود.

وی با بیان اینکه درخواستی از مسئولان دارم، ادامه داد: ریاست ستاد مقابله با مواد مخدر با ریاست جمهوری است، از روزی که دولت سیزدهم سر کار آمد شاهد هستم که جلساتی در این زمینه دارند و هدف گذاری خوبی کرده اند، اما موضوعی که اقدام قابل توجهی نیاز دارد، افزایش ظرفیت نگهداری مراکز ماده ۱۶ است. ما توانمندی را داریم که ظرف ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت هرچه معتاد متجاهر یا افرادی که آسیب دیده اند را جمع آوری کنیم.

وی گفت: اکنون دغدغه ما ظرفیت نگهداری این افراد است. بخشی از جرایم دیگر نیز ناشی از اینهاست. وقتی معتاد متجاهر را جمع آوری می‌کنیم خود به خود سرقت‌های خرد درجامعه کاهش پیدا می‌کند. البته دولت و مسئولین موضوع ظرفیت در دستور کارشان است، اما با این زمان بندی طولانی امکان پذیر نیست.

سردار رضایی تصریح کرد: بخشی از این اینها نیز نیاز است که از کمپ‌های سطح ۱۶ خارج و اردوگاهی شود و این خواست خانواده‌ها و جامعه و حتی خواست خانواده‌های آسیب دیده است و به نظر مسئولان باید این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

جانشین فرمانده فراجا گفت: انتظار داریم از مسئولان که با امکاناتی که در اختیار دارند کمپ‌ها را بیشتر کنند. اکنون یکی از دغدغه‌های مردم در تهران منطقه هرندی و شوش است. ما به منطقه اشراف داریم و راهکار هم مشخص کردیم اما وقتی که خانه‌های مخروبه وجود دارد، مشخص است چه اتفاقی می‌افتد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مدت زمان نگهداری معتادان در مراکز اظهار کرد: در حال حاضر مدت زمان ۶ ماه است. باید پزشک و متخصص قطعی اعلام کند که فرد معتاد پاک شده است. برآورد متخصصان این است که مدت زمان نگهداری برای برخی افراد کمتر از یکسال بی معنی است.

سردار رضایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ما در مرزهای شرقی با کشور افغانستان هم مرز هستیم، گفت: در طول ۲۰ سال گذشته برآورد سازمان ملل نشان می‌دهد که بیش از ۴۵ تا ۵۰ برابر تولید و کشت در افغانستان بیشتر شده است.

وی با اشاره به نشست مرزی با مسئولان طالبان ادامه داد: چند روز گذشته با مسئولان ذیربط طالبان در منطقه مرزی تایباد نشست مرزی داشتیم البته حاکمان طالبان اعلام کردند که مخالف کشت هستند و ما نیز از مسئولان ذیربط شأن تشکر کردیم اما هنوز شرایطی که به ما نشان دهد، در منطقه و مرز، ورود مواد وجود ندارد را احساس نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مطالبات جدی ما این است که مرزهای مشترک باید مشترک مدیریت شود. لذا انتظار ما از مرزهای افغانستان و پاکستان این است که کنترل کرده و از ورود مواد مخدر به کشور ما جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: آمارها و ارقام نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد کشفیات جهان توسط ایران انجام می‌شود. خط مقدم مبارزه با مواد مخدر ایران اسلامی است.منبع:مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا