مهارت آموری

اشتغال پایدار با مجهز شدن به آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای شدنی استبه گزارش خبرگزاری مهر، همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، بهره‌برداری از ۱۰۰۰ پروژه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با حضور سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شد. برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

توجه ویژه به بخش‌های دولتی و غیردولتی

مهرداد عظیمی، رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: این پروژه‌ها در بخش دولتی و غیردولتی، امروز به مرحله افتتاح و بهره‌برداری رسیده که پروژه‌های بخش دولتی، شامل افتتاح ۶ مرکز دولتی، ۷ مرکز مدیریت، ۲۴ کارگاه آموزش دولتی، ۶ واحد پذیرنده محیط کار واقعی ،۳ تجهیز کارگاه آموزشی و ۳ واحد کارگاه سنجش است که با بهره برداری از آنها، ۱۳ هزار نفر سنجش به ظرفیت آموزشی این سازمان در بخش دولتی اضافه می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ادامه داد: در بخش غیر دولتی هم ۸۷۸ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای، ۶ کارگاه آموزش محیط کار واقعی، ۷ مرکز مهارت آموزی و مشاور شغلی دانشگاهی و ۷۳ عنوان مرکز آموزش جوار کارگاهی افتتاح شد که مجموع این پروژه‌ها به ایجاد اشتغال مستقیم حداقل ۲۶۰۰ نفر کمک می‌کند.

وی افزود: با صرف ۱,۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بخش غیر دولتی، ۳۸ هزار نفر دوره آموزش در سال به ظرفیت‌های آموزشی این سازمان اضافه می‌شود.

به گفته رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، طی این دوره، ۱۸۷ هزار نفر آموزش نیز در حوزه مشاغل خانگی به ثبت رسیده که نسبت به دولت قبل ۳۷ درصد رشد داشته است.

فنی و حرفه‌ای مسیر رسیدن به اشتغال پایدار

سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین افتتاح و بهره برداری از ۱۰۰۰ پروژه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار، راه گریزی جز مجهز شدن به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وجود ندارد. در این راستا ضرورت دارد، طراحی‌های آموزشی این سازمان بر اساس اولویت‌سنجی بازار کار محقق شود.

وی افزود: امروز ایران اسلامی به یک کارگاه بزرگ اجرایی، عمرانی و آموزشی تبدیل شده که مثال شاهد آن، بهره‌برداری از ۱۰۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و کارگاه‌های آموزشی با اعتبار بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است. اهمیت سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای در نهضت ملی مهارت، یکی از ادعاهای بزرگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ مرزهای توسعه زمانی درنوردیده می‌شود که کارگزاران توسعه محور مجهز به ابزار عمل و علم باشند.

مرتضوی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال و برون رفت از مشکلات و پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی در فنی و حرفه‌ای، شاهد تلفیق علم و عمل هستیم، تصریح کرد: باید در حوزه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، طرحی نو در انداخت که مجهز به آموزش فنی و حرفه‌ای باشد.

وی اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، ناترازی در جذب نیرو و پرداخت‌ها بود و در ۲ سال گذشته، اقدامات مطلوبی درباره همسان‌سازی حقوق و مزایای انجام شد، هرچند تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله داریم. از سوی دیگر بازطراحی، تنظیم و ارائه لایحه اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و تصویب در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، اقدامی ضروری بود که محقق شد.

مرتضوی ابراز امیدواری کرد، بر اساس اساسنامه جدید بتوانیم به تفکر مردمی‌سازی اقتصاد و واگذاری امور مردم به مردم در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بیش از پیش، محقق شود.منبع خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا